Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Sağlık ve Çevre Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? – Kompozisyon

Sağlık ve çevre arasında nasıl bir ilişki vardır? konulu açıklayıcı kompozisyon örneği.

Sağlık ve Çevre Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? - Kompozisyon

Sağlık ve Çevre Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? – Kompozisyon

İnsanoğlunun hayatındaki en önemli şey sağlıktır. Sağlığı yerinde olmayan bir insan, çok zengin olabilir ama bu bir şey ifade etmez. Sağlıklı bir insan olmak için de sağlıklı bir çevrede yaşamalıyız. Öncelikle çevremizdeki insanların sağlığına dikkat etmeliyiz. Sonrasında da çevremizdeki varlıkların sağlıklarına önem göstermeliyiz. Nasıl ki biz insanlar canlı varlıklarsak; bitkilerden ve hayvanlardan oluşan doğal çevremizde canlıdır.

Havası kirli bir yerde kim yaşamak ister ki? Kimse istemez. Ayrıca kirli hava insanı hasta eder. Soluk alıp vermeyi zorlaştırır, nefes tıkanıklığına neden olur. Yani havayı kirleten insanoğlu, sonra kirlettiği hava ile hastalanmaktadır. O yüzden sağlığımıza dikkat ettiğimiz gibi çevremizi kirletmemeye de dikkat etmeliyiz. Sağlığı bozulan, kirlenen çevre; insanın da sağlığını bozar.

Etrafa atılan çöpler, fabrika atıkları ve benzerleri çevremizi kirletir, doğamıza zarar verir. Zamanla kirlenen doğamız yeraltı sularının, yani biz insanların içme sularının kirlenmesine de neden olur. Doğal yaşam kaynağımız olan suyun kirlenmesi, insan sağlığının bozulması anlamına gelir.

Kirli bir çevre, doğal yaşamı da etkilemektedir. Bitkiler ve hayvanlar, çevre kirliliği nedeniyle zarar görmekte, tabiatın dengesi bozulmaktadır. Doğanın dengesinin bozulması, canlı yaşamının da dengesini bozacaktır. Yaşamak gittikçe zorlaşacaktır.

İnsan, sağlığını korumak istiyorsa; çevresinin sağlığına da özen göstermelidir. Çünkü biz insanlar sosyal varlıklarız. Çevremizle her an etkileşim halindeyiz. Dolayısıyla sağlıklı çevre sağlıklı insan, sağlıksız çevre ise sağlıksız insan demektir.

İlgili İçerikler:

ÇEVRE TEMİZLİĞİ KONULU KONUŞMA ÇEVRE VE İNSAN – KONUŞMA ÇEVRENİN KORUNMASI NİÇİN ÖNEMLİDİR?

*** Sağlık ve çevre arasında nasıl bir ilişki vardır? konulu açıklayıcı kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap