Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Çevre ve İnsan – Konuşma

Çevre ve insan konulu bir konuşma örneği. Çevrenin insan hayatındaki önemi, çevre ve insan etkileşimi hakkında konuşma.

Çevre ve İnsan - Konuşma

Çevre ve İnsan – Konuşma

Sevgili arkadaşlar.

Yaşamımızı sürdürebilmek için çevreye ihtiyaç duyduğumuzu hepimiz biliyoruz. Barınma, yeme içme, giyinme gibi temel ihtiyaçlarımızı çevremizden karşıladığımız gibi tüm insanı faaliyetlerimizi de çevremizde gerçekleştiriyoruz. Peki bizim çevremize duyduğumuz ihtiyaç kadar çevremiz de bize ihtiyaç duyuyor mu?

Düşünün: Dünyamızın yaratılmasının üzerinden milyonlarca yıl geçmiştir. İnsanoğlu ise dünyanın binlerce yıllık misafiri konumundadır. Yani biz insanlar yokken de dünya vardı. Ağaçlar, ormanlar, kuşlar, böcekler ve aklınıza gelebilecek diğer bütün canlılar dünya yaratıldığından beri varlar.

Demek ki çevrenin bize ihtiyacı yok. Aksine günümüzde maalesef çevremizin en büyük düşmanı insanoğlunun kendisi. İnsanlara beslenmek, barınmak yetmiyor. Daha fazlasını istiyor. Daha rahat bir yaşam için, kendi çıkarları doğrultusunda çevreyi katlediyor. Bir kanser hücresi gibi yaşadığı alana yayılıp, yiyip bitiriyor.

İnsanlar yaşadıkları çevreye hiç düşünmeden zarar verirken aslında kendilerine zarar verdiklerinin farkında değiller. Evet bir süre rahat yaşayabilirler. Fakat kendilerinden sonra gelen nesle bu şekilde büyük kötülük ediyorlar. Çevreye bu hızla zarar vermeye devam edilirse, çok yakın bir gelecekte içecek temiz su, soluyacak sağlıklı bir hava, yiyecek bir lokma ekmek bulamayacak insanoğlu. Böylece yok olup gidecek. Doğa zamanla kendi kendini tamir edebilir fakat insanoğlu yok olduktan sonra bunun bir daha geri dönüşü olmaz.

Biz insanoğluna en büyük zararı savaşların verdiğini düşünüyoruz. Ama öyle değil. Biz kendimize en büyük zararı, geri dönüşüme göndermediğimiz plastik atıklarla, arabalarımızın egzozundan çıkan gazlarla, yerlere düşünmeden attığımız cam parçalarıyla, boşa yanan lambalarla, karaladıktan sonra buruşturup attığımız defter sayfaları ile veriyoruz ve bunun farkında değiliz.

Eğer sağlıklı bir yaşam istiyorsak rahatımızı bir kenara bırakmalı, ihtiyacımızın bilinciyle çevremizi korumayı en öncelikli konu haline getirmeliyiz. Ancak bu şekilde yaşayabileceğimiz en büyük rahatlığı yaşarız.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

İlgili İçerikler:

Çevrenin ve Doğanın İnsanlar İçin Önemi

*** Çevre ve insan konulu bir konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
clap
5
unlike
4
love
3
sad
3
angry
2
happy
1
confused

47 Yorum

Yorum Yap