Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Köy Hayatı mı Yoksa Şehir Hayatı mı Daha Güzeldir? – Kompozisyon

Köy hayatı mı yoksa şehir hayatı mı daha güzeldir? konulu kompozisyon örneği.

Köy Hayatı mı Yoksa Şehir Hayatı mı Daha Güzeldir? - Kompozisyon

Köy Hayatı mı Yoksa Şehir Hayatı mı Daha Güzeldir? – Kompozisyon

Yüzyıllar boyunca köylerde yaşayan insanlar, zamanla şehirlere göç etmeye başladılar. İnsanlar genellikle daha fazla iş olanağı ve ekonomik sebeplerden dolayı göç etmeyi seçtiler. Zamanla köyler boşalmaya, şehirler ise kalabalıklarla dolmaya başladı.

Köy hayatında; birbirini tanıyan insanlar ve mahalle kültürü vardır. Kimin çocuğu doğdu, kimin dedesi vefat etti bilir herkes. Doğumun sevinci de vefatın hüznü de köy halkıyla beraber yaşanır. Birinin sıkıntısı olduğunda tüm köylü toplanır ona çözüm bulmaya çalışır.

Köylerde çocukların dışarıda oyun oynamasından endişelenmez kimse. Çünkü herkes birbirinin çocuğunu tanır ve korur. Şehir hayatı kadar tehlikeli değildir köy hayatı. Köyün havası ve suyu temizdir, hayvanlar etrafta gezinir; insan yaşadığını anlar adeta.

Şehir hayatındaysa yaşam biraz daha zordur. Komşuluk ilişkileri, genellikle köye göre daha zayıftır. İnsan, kalabalıkların arasında yalnız olduğunu düşünür kimi zaman. Ama şehir hayatının da kendisine göre avantajları vardır tabii ki. Şehir hayatında ekonomik imkanlar köye göre daha fazladır mesela.

İnsanların iş bulma ve para kazanma ihtimalleri daha fazladır. Isınma, alış veriş, eğitim ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlara daha kolay ulaşılabilir şehir hayatında. Yani hem köy hayatının, hem de şehir hayatının kendisine göre güzel tarafları vardır.

Ben ise şehir hayatını köy hayatına tercih ederim. Çünkü köyde daha sakin bir hayat vardır. Yiyecek ve içecekler doğaldır. İnsanlar daha samimidir. Köy hayatı demek bir bakıma doğayla iç içe yaşamak demektir. Doğa ile iç içe yaşayan insan, şehirdeki beton binalar arasında yaşayan insanlara göre daha mutludur. Eğer amacımız mutlu bir hayat yaşamak ise köy hayatı daha güzeldir diyebiliriz.

*** Köy hayatı mı yoksa şehir hayatı mı daha güzeldir? konulu kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
clap
10
angry
3
happy
3
sad
3
unlike
2
love
1
confused

7 Yorum

Yorum Yap