Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kusursuz Dost Arayan Dostsuz Kalır – Kompozisyon

“Kusursuz Dost Arayan Dostsuz Kalır” sözünü açıklayan, dostluk üzerine yazılmış kompozisyon örneği.

Kusursuz Dost Arayan Dostsuz Kalır - Kompozisyon

Kusursuz Dost Arayan Dostsuz Kalır – Kompozisyon

Dünyada 7 milyar 500 milyondan fazla insan yaşıyor. Dili, dini, ırkı farklı olan insanların karakterleri de birbirinden çok farklı. Nasıl ki her insanın parmak izi kendisine özelse; aynı şekilde her insanın karakteri de birbirinden farklı ve kendisine özeldir.

Hayata tek olarak gözlerini açan insanoğlu; etrafında önce anne ve babasını görür, ardındansa kardeşlerini. Yıllar geçtikçe mahalle arkadaşları, okul arkadaşları derken insanın etrafında koca bir dünya oluşur. Bu dünyaya “sosyal çevre” adı verilir.

İnsanın sosyal çevresinde kendisine göre “kusurlu” insanlar da olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, bir insanın herkesle tam olarak anlaşması beklenemez. Nasıl ki biz, başkasındaki kusurları görüyorsak, başkaları da bizdeki kusurları görüyor. Belki bize kusur olarak gelmeyen davranışlar, karşımızdaki insana hata yahut kusur olarak geliyor.

Karşımızdaki insanın bizi nasıl görmesini istiyorsak, bizde ona o gözle bakmalıyız. Bize göre kusur olan özelliklerini de “farklılık” olarak algılamalıyız. Çünkü, bizimde başkalarından farklı özelliklerimiz var ve bu özellikler de “kusur” değil, farklılık olabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki dünyada kusursuz insan yoktur.

Etrafındaki insanların hal, hareket ve davranışlarını beğenmeyen; her kusurlu davranışından dolayı bir dostuyla arasını bozan kişi sonunda dostsuz kalmaya mahkumdur. İnsan, yaratılışı gereği hata yapmaya yatkındır. Hataları ve kusurları mümkün olduğunca görmezden gelmeli; dostlarımızı kaybetmeye değil, kazanmaya çalışmalıyız.

İlgili İçerikler:

DOST İLE İLGİLİ ATASÖZLERİ VE DEYİMLER ARKADAŞLIĞIN VE DOSTLUĞUN ÖNEMİ – KONUŞMA AKILLI DÜŞMAN AKILSIZ DOSTTAN İYİDİR – KOMPOZİSYON

*** “Kusursuz Dost Arayan Dostsuz Kalır” sözünü açıklayan, dostluk üzerine yazılmış kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
clap
18
angry
7
unlike
3
love
3
sad
1
happy
1
confused

9 Yorum

Yorum Yap