Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim – Kompozisyon

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim - Kompozisyon

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim – Kompozisyon

Ailemiz dünyaya gelmemizi sağlayan ve bizi büyüten en değerli varlıklarımızdır. Arkadaşlarımız ise ailemizden sonra hayatımızdaki en önemli kişilerdir. Günümüzün hemen hemen yarısını ailemizle, diğer yarısını ise arkadaşlarımızla geçiririz.

İnsan dünyaya gelirken ailesini seçemez. Zaten ailelerimiz bizler için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar. Günümüzün yarısını en değerli varlıklarımızla geçirirken; diğer yarısını da arkadaşlarımızla geçirmemiz, aslında arkadaşlarımızın bizler için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. İnsanının gününün yarısını kiminle geçirdiği elbette çok önemlidir.

Mahallede, okulda ve çevremizde edindiğimiz arkadaşlar, aslında bizim karakterimizi de yansıtır. Hatta küçük yaşlarda kurduğumuz arkadaşlıklar karakterimizin oluşmasında dahi etkilidir. İyi insanlarla arkadaşlık ettiğimizde iyi, kötü insanlarla arkadaşlık ettiğimiz de ise kötü etkileniriz. Atalarımızın bu durumun önemine dikkat çekmek için; “Körle yatan şaşı kalkar” demişlerdir. Bu önemli sözden de anlaşılabileceği gibi, insan arkadaşlık ettiği kişilerden etkilenir.

Arkadaşlar birbirlerinden etkilendikleri için zamanla birbirlerine iyice benzemeye başlarlar. Zaten anlaşamayan ve karakterleri uyuşmayan kişiler uzun süre arkadaşlık yapamazlar. Arkadaşlık süresi uzadıkça ve beraber geçirilen zaman arttıkça arkadaşlarımız adeta aynadaki yansımamız olur.

İyi insanlarla arkadaşlık etmek bu yüzden çok önemlidir. İyi insanlarla arkadaşlık ettikçe iyi özelliklerimiz gelişir ve ön plana çıkar. Kötü insanlarla arkadaşlık edersek de zamanla onlara benzeriz. Bu yüzden kurduğumuz arkadaşlıklara çok dikkat etmeliyiz.

*** “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
clap
13
unlike
8
love
7
angry
4
confused
4
sad
2
happy

11 Yorum

Yorum Yap