Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Akıllı Düşman Akılsız Dosttan İyidir – Kompozisyon

“Akıllı düşman akılsız dosttan iyidir” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Akıllı Düşman Akılsız Dosttan İyidir - Kompozisyon

Akıllı Düşman Akılsız Dosttan İyidir – Kompozisyon

İnsan ömrü boyunca akıllı ve zeki insanlarla bir arada olmak ister. Akıllı insanlarla bir arada olmak, insanın hayata bakış açısını zenginleştirir. Akıllı insanların varlığı hayatımıza değer katar. Akılsız insanlar ise, hem kendilerini hem de birlikte yaşadıkları insanları yorarlar.

Akılsız dostu olan insan, akılsız dostunun yaptığı kötü işleri temizlemeye çalışır durur. Akılsız insanın atacağı adım, yapacağı davranış önceden tahmin edilemediğinden önlem de alınamaz. Akılsız insan, yapacaklarından nasıl bir fayda, ya da nasıl bir zarar göreceğini ölçemez. Yani akılsız insan, davranışlarının sonuçları hakkında fikir sahibi değildir. Yapacaklarını, sonuçlarını düşünmeden yapar. Bu durum, akılsız insanın dostlarının da yıpranmasına ve üzülmesine neden olur.

Akıllı düşmanı olan insan, karşısındakinin atacağı adımları tahmin edebilir. Düşmanın akıllı olduğunu bilen insan, nereden zarar gelebileceğini ve nereden sıkıntı doğabileceğini önceden bilir. Bu sayede önlemlerini alabilir.

Düşman edinmek her zaman kötü bir durumdur. Şartlar sonucunda birisi ile düşman olunuyorsa, düşmanın akıllı olması tercih edilmelidir. Çünkü akıllı düşman, atacağı adımdan kendisinin de ne kadar zarar görebileceğini görerek hareket eder.

*** “Akıllı düşman akılsız dosttan iyidir” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
clap
9
love
8
unlike
6
angry
5
confused
4
sad
2
happy

14 Yorum

Yorum Yap