Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Dünya Çocuk Hakları Günü ile İlgili Kompozisyon

Dünya Çocuk Hakları Günü’nün önemini anlatan, çocuk hakları temalı Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili kompozisyon örneği.

Dünya Çocuk Hakları Günü ile İlgili Kompozisyon

Dünya Çocuk Hakları Günü ile İlgili Kompozisyon

Çocuklar bu dünyanın geleceğidir. Bir ülkenin kurtuluşu, dünyaya barışın gelmesi, dostluk ve sevginin tüm dünyaya yayılması ve daha pek çok güzellik çocuklar sayesinde var olacaktır. Hiçbir çocuk kimsesiz değildir. Onlar bir ülkenin, bir ulusun, bir dünyanın çocuklarıdır. Sokakta aç yatan, evsiz barksız bir çocuktan tüm toplum sorumludur. Dünya Çocuk Hakları Günü, çocukların toplum için önemini ve onların sahip olduğu hakların anlaşılmasını, bilinmesini sağlamaya yöneliktir.

Dünya üzerinde şiddet gören, aç, evi barkı olmayan, savaşlarda hayatını kaybeden, istismara uğrayan, eğitim hakkı olmayan, minicik yaşlarında çalıştırılan ve daha pek çok olumsuzluğa maruz kalan pek çok çocuk bulunuyor. Kendilerini savunmaya güçleri yetmeyen çocuklar maalesef kötü niyetli insanların çirkin tavırlarına karşı koyamıyorlar. Halbuki çocuklar ücretsiz eğitim hakkına, insanca yaşamaya, sağlıklı yaşam hakkına, eğlenmeye, dinlenmeye, kültürel aktivitelere, yaşamaya ve gelişmeye (!), kendileri hakkındaki konularda söz hakkına ve daha nice haklara sahiptirler. Dünya Çocuk Hakları Günü bu hakların bilinmesi amacı gütmektedir.

Çocuğa yönelik psikolojik ve fiziki şiddetin son bulması, yeni ve sağlıklı bir nesil yetişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Tüm dünyada iğrenç, insanlığa sığmayan davranışlar çocuklara yapılabiliyor. Neden? Çünkü savunmasızlar! Bütün dünyanın çocuklara “daha fazla” sahip çıkması gerekiyor ki, mutlu çocuklar artsın, işkence gören çocuk kalmasın. Güzel bir dünya için mutlu çocuk şarttır. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ne kadar bilinir ve yayılırsa amaçladığı farkındalığa o kadar kısa sürede ulaşacaktır.

İlgili İçerikler:

Dünya Çocuk Hakları Günü ile İlgili Bilgi Çocuklar Hakkında Sözler, Atasözleri, Deyimler, Sloganlar ve Hadisler Dünya Çocuk Hakları Günü Şiirleri

*** Dünya Çocuk Hakları Günü’nün önemini anlatan, çocuk hakları temalı Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
clap
6
angry
3
love
1
happy
1
confused
0
sad
0
unlike

3 Yorum

Yorum Yap