Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hukukun Üstünlüğü – Kompozisyon

Hukukun üstünlüğü konusuyla ilgili, hukukun her şeyden üstün tutulmasının gerekliliği konularını işleyen kompozisyon örneği.

Hukukun Üstünlüğü - Kompozisyon

Hukukun Üstünlüğü – Kompozisyon

Hukukun üstünlüğü denince hukukun bir toplumdaki yetkisinin yüksekliği anlaşılır. Hukuk, toplumdaki herkesin üzerinde olan kurallar bütünüdür. Bu kurallar devlet yöneticileri tarafından konulur ve en üst kademedeki devlet yöneticileri de dahil bu kurallara, yani hukuka riayet etmek zorundadır. Hukukun üstünlüğü, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı, yasamanın tarafsızlığı, yürütmenin bağımsızlığı anlamlarına gelir.

Eski çağlardaki devletlerde yönetim tek bir kişinin kontrolü altındaydı. Devlette bu kişinin koyduğu kurallar geçerliydi. Fakat bu kişi isterse bu kurallara uymayabiliyordu. İstediğini bu kurallardan muaf tutabiliyor, istediğine olması gerekenden daha fazla yaptırım uygulayabiliyordu. Bunun sonucunda ise bu devletlerde adaletten söz etmek imkansız hale geliyordu.

Lord Chathom “Yasaların bittiği yerde zulüm yaşanır.” demiştir. Eski ağlardaki adalet anlayışı ve sonuçlarına bakarsak bu sözün ne kadar doğru olduğunu anlayabiliriz. Kuralların uyulmadığı bir toplumda düzen olmaz. Düzen olmayan bir toplumda huzursuzluk olur. Huzursuz bir toplum, devlet yönetiminde bulunan kişileri de rahatsız eder. Tekrar huzuru sağlamak için bu kişiler halkına zulmeder. Ya da halk tekrar huzur bulabilmek için isyan eder. Zulüm gören halk, isyanlarla karışan bir toplum, bir süre sonra yok olur.

Tüm bu sebeplerden dolayı hukukun her şeyden üstün olması gerekir. Hukuk kuralları, toplumdaki hiçbir insana ayrıcalık tanınmadan, eşit bir şekilde uygulanmalıdır. Hukuk, kural koyucuların da üzerinde olmalıdır ki toplumda tam manasıyla adalet sağlansın. Toplumlar ancak hukukun üstünlüğü kabul edildiğinde tam manasıyla özgür ve huzurlu olurlar.

Hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için öncelikle temel hak ve özgürlüklere kapsamlı olarak anayasada yer verilmelidir. Yürütme organı anayasaya uygun hareket etmeli, eşitlik ilkesine uygun davranmalıdır. Uyuşmazlıklar bağımsız mahkemelerce çözümlenmelidir.

Hukukun üstünlüğünün sağlanması için en başta, yöneticiler ya da kural koyucular Thomas FULLER “Ne kadar yüksekte olursan ol, yasalar senden de yüksektir.” sözünü benimsemeli ve buna göre davranmalıdır. Eğer hukukun üstünlüğü sağlanamazsa, tarihte birçok devletin yok olup gittiği gibi toplumlar felaket yaşarlar.

*** Hukukun üstünlüğü konusuyla ilgili, hukukun her şeyden üstün tutulmasının gerekliliği konularını işleyen kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
unlike
1
clap
1
angry
0
happy
0
love
0
confused
0
sad

13 Yorum

Yorum Yap