Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ile İlgili Kompozisyon

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ile ilgili kompozisyon, 10 Kasım’ın önemi, ulu önder Atatürk’ün vefatı konulu kompozisyon örneği.

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ile İlgili Kompozisyon

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ile İlgili Kompozisyon

Türk Milleti’ni kurtaran ve Türkiye Cumhuriyeti’ni zorlu koşullar altında kuran Mustafa Kemal Atatürk, ülkemize 15 yıl cumhurbaşkanlığı yaptıktan sonra 1938 yılında vefat etmiştir. Gazi Mustafa Kemal’in 10 Kasım 1938 günü hayata gözlerini yumması vatandaşlarımızı yasa boğmuştur. Herkesi büyük üzüntüye sevk eden bu ölüm sonrasında Atatürk’ü unutmamak ve her yıl anmak adına 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü olarak ilan edilmiştir.

Türk Milleti Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılması ile çok zor zamanlar geçirmeye başlamıştır. Yurdun her köşesi 4 bir yandan işgal altına alınmaya başlanmış ve düşman kuvvetleri Türkiye’yi çepeçevre sarmıştır. Böylesi bir ortamda bütün riskleri göze alarak ortaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Çok zorlu koşullar altında mücadele eden Mustafa Kemal Atatürk ülkemizi düşman işgalinden kurtararak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduktan sonra sanayiden bilime, eğitimden sanata kadar hemen her alanda gelişim hamleleri başlatan Mustafa Kemal Atatürk sayesinde ülkemiz dünyada saygınlığı olan bir devlet haline gelmiştir. Ne yazık ki takvimler 10 Kasım 1938’i gösterdiğinde Atatürk hayata gözlerini yummuştur. Bizler için bunca fedakarlıkta bulunan, savaşlardan savaşlara koşan ve sonrasında kurduğu cumhuriyetle bizlere özgür yaşama hakkı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmamak ise bizlerin vefa borcudur.

Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes Mustafa Kemal Atatürk’e olan vefa borcunun gereği olarak 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde kendisini hatırlamalı ve saygıyla anmalıdır. Onun gibi bir liderin varlığının bizim için ne büyük şans olduğunu düşünmeli ve Mustafa Kemal’in değerini bir kez daha anlamalıdır.

Gazi Mustafa Kemal’i anlamak ve anlatmanın herkesin görevi olduğu da unutulmamalıdır. Mustafa Kemal her yıl yalnızca 10 Kasımlarda değil, her gün anılmalıdır. Hayatı örnek alınmalı, herkese de örnek gösterilmelidir. Ülkemiz, ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan giderek kalkınacak ve gelişecektir.

İlgili İçerikler:

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ile İlgili Bilgi 10 Kasım ile İlgili Sözler 10 Kasım ile İlgili Şiirler

*** 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ile ilgili kompozisyon, 10 Kasım’ın önemi, ulu önder Atatürk’ün vefatı konulu kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
love
2
unlike
1
happy
1
angry
0
clap
0
confused
0
sad

6 Yorum

Yorum Yap