Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Birlik ve Beraberliğin Önemi – Kompozisyon

Birlik ve beraberliğin önemi, milli birlik ve beraberlik ile ilgili bir kompozisyon örneği.

Birlik ve Beraberliğin Önemi - Kompozisyon

Birlik ve Beraberliğin Önemi – Kompozisyon

İnsanlar doğaları gereği birlikte yaşamak zorundadırlar. Toplumun devamlılığı ve sağlığı için insanların birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. İnsanlar eğer birlik olmayı öğrenirlerse, altından kalkamayacakları hiçbir şey yoktur.

Birlik ve beraberliğin önemini anlamak için bazı örneklerden yararlanabiliriz. Yakın bir tarihten örnek vermemiz gerekirse, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi insanların birlik olduğunda nelerle mücadele edebileceğini göstermiştir. Gece vakti sokağa dökülen insanlar, görüşleri ve düşünceleri farklı olsalar bile vatanları için aynı tarafta bulunmuşlardır.

Birlik ve beraberlik hakkında kısa bir de hikâye de mevcuttur.

Zamanın birinde bir baba oğullarına ders verebilmek için, onlardan etraftan odun bulmalarını istemiş. Oğulları babalarının neden böyle bir şey istediğini düşünedursunlar, baba vereceği dersin ne kadar etkili olabileceğini düşünmeye başlamış. Çocukları odunları getirdiğinde bunları teker teker kırmalarını istemiş. Çocuklar kolayca bunları kırmış. Babası onlara eğer tek başlarına hareket ederlerse aynı bu odunlar gibi çabucak kırılabileceklerini anlatmış. Sonrasında ise odunları birleştirerek tekrardan kırmalarını istemiş. Çocuklar bu odunları kırarken zorlanmışlar, hatta kıramamışlar. Babası da eğer böyle birlikte dururlarsa, hiçbir kötülüğün onlara zarar veremeyeceğini söylemiş.

Hikâyeden de anlaşılacağı gibi insanlar eğer birlik ve beraberlik içinde yaşamayı öğrenirlerse, karşılarına çıkan tüm engelleri kolayca aşarlar. Biz de eğer rahat, huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsak,içinde yaşadığımız toplum ile birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz.

İlgili İçerikler:

Birlik Beraberlik ve Toplumsal Dayanışmanın Artması İçin Neler Yapmalıyız? Birlik Beraberlik ve Dayanışma Konulu Atasözleri Tarihimizde Milli Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar

*** Milli birlik ve beraberlik ile ilgili bir kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
angry
8
love
5
clap
2
confused
2
sad
1
happy
1
unlike

16 Yorum

Yorum Yap