Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10 Kasım’ın Anlam ve Önemi – Kompozisyon

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, 10 Kasım’ın anlam ve önemi ile ilgili kompozisyon örneği.

10 Kasım'ın Anlam ve Önemi - Kompozisyon

10 Kasım’ın Anlam ve Önemi – Kompozisyon

Atatürk’ün 1923’te Türkiye Cumhuriyeti devletini kurarak başlattığı yenilik hareketleri hız kesmeden devam etmiş, bu yenilik hareketleri sonucunda Türk milleti çağdaş bir toplum olmanın mutluluğunu yaşamıştır. Tüm dünya devletlerinin gıpta ile seyrettiği bu yenilik hareketlerinin sonucunda; Türkiye Cumhuriyeti, dünya devletleri arasında saygın ve önemli bir devlet haline gelmiştir.

Kısa sayılabilecek bir ömre bu kadar çok ve önemli başarıları sığdıran Atatürk’ün getirmiş olduğu ilkeler, bugün bile geçerliliğini korumakta, Türk milletinin varlık birlik ve geleceğinin şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. İşte bu yüzden; Atatürk ilke ve inkılâpları her Türk vatandaşının bilmesi ve peşinden gitmesi gereken önemli kavramlardır.

10 Kasım gününün matemli havası elbette ki bizleri etkilemekte ancak büyük önderimize duyulan özlemin yanında, gelecek Türkiye’sinin temellerini sağlamlaştırma adına neler yapılması gerektiğinin daha çok tartışıldığı, milli birlik ve beraberliğin ön plana çıkarıldığı bir gün olarak ta değerlendirilmelidir. Herkes iyi bilmelidir ki, Atatürk’ün fikir ve düşüncelerini daha iyi kavramak ve tatbik etmek Türk milletinin menfaatine olacaktır.

10 Kasım 1938’de hayata veda ederek aramızdan ayrılan Atatürk’ün bıraktığı ve “En büyük eserim” dediği “Türkiye Cumhuriyeti”, Türk milleti var oldukça sonsuza kadar yaşayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

*** 10 Kasım’ın anlam ve önemi ile ilgili kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
happy
1
angry
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

2 Yorum

Yorum Yap