Birlik, Beraberlik ve Toplumsal Dayanışmanın Artması İçin Neler Yapmalıyız?


Birlik, Beraberlik ve Toplumsal Dayanışmanın Artması İçin Neler Yapmalıyız? Birlik ve beraberlik konusunda nasıl davranmalıyız? Birlik ve beraberlik konulu bir araştırma yazısını içerikte bulabilirsiniz.


Birlik, Beraberlik ve Toplumsal Dayanışmanın Artması İçin Neler Yapmalıyız?

Birlik, Beraberlik ve Toplumsal Dayanışmanın Artması İçin Neler Yapmalıyız?


İnsan, doğadaki en mükemmel varlıktır. Buna rağmen insan, yalnızlığa karşı zayıf yaratılmıştır. Dolayısıyla insan, diğer insanlarla etkileşim içerisinde olmak ister. Bu sebeple insanlar bir arada yaşamaya başlamışlar ve zaman içerisinde de toplumları meydana getirmişlerdir.

Toplumların ayakta kalmaları ve daha mutlu olmaları için o toplumdaki her bireye çeşitli görevler düşmektedir. Bu nedenle her zaman “birlik, beraberlik ve toplumsal dayanışmanın artması için neler yapmalıyız?” diye sormalı ve bu önemli sorunun cevabını aramalıyız.

⇒ Toplumsal dayanışmaya katkı sunabilmek adına başta kendimiz iyi insan olmalıyız. Önce çevremize zararımız dokunmamalı ki, sonra toplumsal huzura katkı sunmayı düşünebilelim.

⇒ Etrafımızdaki insanları düşünerek hareket etmeliyiz. Empati yapmalı, yani kendimizi onların yerine koyarak düşünmeliyiz. Bunun en bariz örneklerinden birisi engelli vatandaşlarımızı düşünerek hareket etmeliyiz. Onların günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara neden olan kişilerden olmamalı, ayrıca bu sorunları ortadan kaldırmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

⇒ Ailemizden ve yakın çevremizden başlayarak insanların sorunlarını atlatmalarına yardımcı olmalıyız. Maddi ve manevi olarak yapabileceklerimizi karşılık beklemeden yerine getirmeliyiz.

⇒ “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” atasözümüzü dikkate alarak komşularımıza yardıma koşmalı ve onların dertlerine çare aramalıyız.

⇒ Ortak değerler olarak tabir edilen vatan, millet, bayrak gibi değerlerimize sahip çıkmalı, herkesin onlara karşı hassas davranması için elimizden geleni yapmalıyız.

⇒ Devletin kanunlarına saygılı olmalı ve herkesi de bu kanunlara saygılı olmaya davet etmeliyiz.

⇒ Yazılı olmayan toplumsal kuralları; örf, adet ve geleneklerimiz dikkate almalı, insanların değerlerini gözetmeli ve onları incitecek davranışlarda bulunmamalıyız.


Birlik, Beraberlik ve Toplumsal Dayanışmanın Artması İçin Neler Yapmalıyız? konulu araştırma yazısını beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızında faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız

1 Yorum

Bir Cevap Yaz

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!