Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Tarihimizde Milli Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar

Tarihimizde milli birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar, Türk milletinin birlik ve beraberlik örneği gösterdiği tarihi olaylar konulu araştırma yazısı.

Tarihimizde Milli Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar

Tarihimizde Milli Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar

Millet olmak, bazı ortak değerlerde bir araya gelmek demektir. Dil, tarih, vatan, kültür gibi ortak değerlerde buluşan her millet, ortak değerlerine sahip çıkmak ve bu ortak değerlerini artırmak zorundadır. Millet olmak, zor zamanlarda bir araya gelmeyi ve birbirine destek çıkmayı da gerektirir. Her ülkenin zor zamanları olmuştur ve bu zor zamanlarda bir araya gelerek millet olmanın gereğini yerine getirmişlerdir. Türk Milleti de zor zamanlarda bir araya gelmeyi iyi bilen yüce bir millettir. Tarihimizde milli birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar içeriğimizin devamında listelenmiştir.

Tarihimizde Millî Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar Listesi

Milli Mücadele

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Anadolu’nun her köşesi işgal edilmişken Türk Milleti bir araya gelmiş ve büyük bir başkaldırı sergilemiştir. Bütün zorlu koşullara, yokluk ve sefalete rağmen Türk Milleti tek yürek ve tek bilek olmuştur. Düşmana karşı birlik ve beraberlik içinde hareket eden Türk Milleti Milli Mücadele’den zaferle ayrılmayı başarmış ve hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Vefatı

Ülkemizin kurtarılmasına öncülük eden, liderlik vasıfları ile Türk Milleti’ni bir araya getiren Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihinde vefat etmesi Türk Milleti’ni yasa boğmuştur.

Büyük Erzincan Depremi

27 Aralık 1939 tarihinde gerçekleşmiştir. 33 bin kişinin vefat ettiği, 100 bin kişinin yaralandığı ve 116 bin binanın zarar gördüğü depremden sonra Türk Milleti tek yürek olarak Erzincan’a yardım etmeye çalışmıştır. Öyle ki; bu depremde mahkumlar depremzedelere yardım için serbest bırakılmıştır ve cezaevinden bırakılan mahkumlar yüzlerce kişiyi kurtardıktan sonra yeniden cezaevine teslim olmuşlardır.

Gölcük Depremi

17 Ağustos 1999 tarihinde Gölcük merkezli olarak gerçekleşen deprem nedeniyle 20 bin kişi hayatını kaybetmiş ve 25 bin kişi de yaralanmıştır. Depremden sonra tüm Türk Milleti yöre halkının yaralarını sarmak için elinden gelen gayreti göstermiştir.

15 Temmuz Darbe Girişimi

15 Temmuz 2016 akşamı gerçekleşen kanlı darbe girişimi, Türk Milleti’nin sokaklara ve meydanlara akın etmesi ile bastırılmıştır. Türk Milleti birlik ve beraberlik göstererek darbe girişiminin üstesinden gelmiştir.

15 Temmuz ile ilgili daha fazla bilgi: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Tarihimizde milli birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar saymakla bitmez. Yukarıdaki örnekleri onlarca çoğaltmak mümkündür. Türk Milleti her daim millet olmanın gereğini yerine getiren fedakar ve asil bir toplumdur.

*** Tarihimizde Milli Birlik ve Beraberliğimizi Yansıtan Olaylar konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
183
clap
31
love
28
angry
19
unlike
12
confused
8
happy
7
sad

90 Yorum

Yorum Yap