Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Birlik Beraberlik ve Dayanışma Konulu Atasözleri

Birlik beraberlik ve dayanışma konulu atasözleri. Birlik ve beraberliğin önemini, dayanışmanın gerekliliğini anlatan atasözü derlemeleri.

Birlik Beraberlik ve Dayanışma Konulu Atasözleri

Birlik Beraberlik ve Dayanışma Konulu Atasözleri

Yaşanılan olayların üzerine insanların verdiği tepkiler, söylediği sözler zaman içerisinde kalıplaşarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Bu sözler insanları uyarıcı ve insanlara yol gösterici konumundadır.

Hemen her konuda olduğu gibi birlik, beraberlik ve dayanışma konulu atasözleri de vardır.

Bu sözler topluma mesaj niteliğindedir ve insanlara doğru olanın ne olduğunu hatırlatır.

» Adam adama gerek olmasa her biri bir dağ başında olurdu: “insanların birbirlerine her zaman gereksinimleri olur” anlamında kullanılan bir söz.

» Birlikten kuvvet doğar: “toplu veya beraber davranmak daha büyük güç sağlar” anlamında kullanılan bir söz.

» Yalnız taş duvar olmaz: İnsan, önemli bir işi başarmak için başkalarıyla iş birliği yapmak durumundadır.

» Mısıra “yağmur geliyor” demişler “çapan birlik mi?” demiş: Her işten verim almak için en doğru yöntem ve araçlar kullanılmalıdır.

» Bir elin nesi var iki elin sesi var: “başarıya ulaşmak için birlik olmak gerek” anlamında kullanılan bir söz.

» Nerede birlik orada dirlik: Kişiler arasında anlaşma, duygu ve düşünce birliği olursa orada huzur, güven ve düzen olur.

» Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz: Bir insanın gücü sınırlıdır, tek başına her işi yapamaz. Kimi zor işleri yapması için de başka insanların gücüne, işbirliğine ihtiyaç duyar. Güçler birleştirilince zor işlerin yapılması da kolaylaşır.

» Anca beraber kanca beraber: “iki veya daha çok kişi yaptıkları iş kötü de gitse birbirlerinden ayrılmamalıdırlar” anlamında kullanılan bir söz.

» Yalnız öküz, çifte (boyunduruğa) koşulmaz: Her işin uygun bir yapılma biçimi vardır. Dolayısıyla iki kişinin ancak yapacağı bir işi, tek kişi ile yapmaya kalkışmak doğru bir hareket değildir.

» El el ile, değirmen yel ile: Bir değirmenin çalışabilmesi için rüzgâr ne kadar zorunlu ise insanların başarıya ulaşabilmeleri için birbirlerine yardımcı olmaları o kadar gereklidir.

» Tek kanatla kuş uçmaz: Öyle işler vardır ki yardımcısız yapılamaz

» Ağaç düşerse yakınına yaslanır: Güç ve sıkıntılı duruma düşen kimseye akrabaları, yakınları destek olur. Genellikle yakınlarında bir sevdikleri, güvendikleri bulunur.

» Komşu komşunun külüne muhtaçtır: “komşular en küçük şey için bile birbirlerine muhtaçtırlar” anlamında kullanılan bir söz.

» Adam adama her daim muhtaç (gerek olur): “insanların birbirlerine her zaman gereksinimleri olur” anlamında kullanılan bir söz.

Bu sözlerden de görüldüğü gibi atalarımız dayanışmanın önemine her daim dikkat çekmişlerdir. Birlik, beraberlik ve dayanışma konulu atasözleri sürekli okunmalı ve dikkate alınmalıdır. Bu sayede toplumumuz her daim dayanışma içerisinde olacaktır. Toplumların huzuru ve kalkınması da ancak bu şekilde mümkündür.

İlgili İçerikler:

Birlik Beraberlik ve Toplumsal Dayanışmanın Artması İçin Neler Yapmalıyız? Birlik ve Beraberliğin Önemi – Kompozisyon

*** Birlik Beraberlik ve Dayanışma Konulu Atasözleri içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
82
clap
18
angry
13
love
11
unlike
5
happy
5
sad
2
confused

49 Yorum

Yorum Yap