Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Kompozisyon

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kompozisyon, Cumhuriyet’in önemi, 29 Ekim’in anlam ve önemine değinen kompozisyon örneği.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Kompozisyon

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Kompozisyon

Ülkelerin bağımsızlık mücadelesi ve özgürlükleri için yaptıkları fedakarlıklar tarihte önemli yer tutmaktadır. Türk Halkı’nın da verdiği Kurtuluş Savaşı ve sonrasında kurduğu Türkiye Cumhuriyeti destansı bir başarıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olan 29 Ekim bu nedenle bayram olarak ilan edilmiştir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, milli birlik ve beraberliğimizin pekişmesi açısından en önemli günler arasında yer almaktadır.

29 Ekim Cumhuriyetin ilanı tarihinin milli bayram olarak ilan edilmesinin ardından yurt içi ve yurt dışında kutlanması Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliği noktasında çok önemlidir. Ülkemizin kuruluş gününün milletimizde yarattığı sevinç, bu günün bayram olarak ilan edilmesini ve on yıllardır coşku ile kutlanmasını sağlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günü olan 29 Ekim’in Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanılması, halkımızın özgürlüğüne ve egemenliğine olan düşkünlüğünü de ortaya koymaktadır.

Tarih boyunca hiçbir devletin ya da ülkenin boyunduruğu altında yaşamayı kabul etmeyen Türk Halkı, 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılan Osmanlı Devleti’nden sonra da bu durumu kabullenmemiştir. Kendisinden çok daha güçlü durumda olan ülkelere karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinden, Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle ayrılmayı başaran halkımız, 29 Ekim 1923 tarihinde özlediği, beklediği ve hak ettiği yönetim şekline kavuşmuştur. Demokratik yönetim şekli olan cumhuriyetin ilan edilmesi ile halkımız kendi kendini yönetmeye başlamıştır.

Kendi seçtiği idarecilerin başa gelmesi ile yönetilmeyi isteyen Türk Halkı bunun için büyük mücadelelerde ve fedakarlıklarda bulunmuştur. Bu mücadelelerinin ve fedakarlıklarının karşılığını alan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halkımızın bu büyük günü coşku ve sevinçle kutlamasından daha doğal ne olabilir?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı; Türk Halkı’nın boyunduruk altına alınamayacağının bir göstergesi olarak onlarca yıldır olduğu gibi bu yıl da büyük bir gurur ve neşe ile kutlanacaktır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı halkımızı bir araya getiren en önemli milli bayramlarımızdan biri olarak sonsuza dek kutlanmaya devam edecektir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk Halkı’nın özgürlük ve bağımsızlığına düşkünlüğünün en büyük belirtecidir.

İlgili İçerikler:

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Bilgi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Şiirler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Sözler

*** 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kompozisyon, Cumhuriyet’in önemi, 29 Ekim’in anlam ve önemine değinen kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
love
22
unlike
19
clap
19
angry
6
sad
5
confused
4
happy

27 Yorum

Yorum Yap