Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Azimle Gelen Bağımsızlık – Hikaye

Atatürk’ün “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözünden hareketle yazılmış hikaye örneği.

Azimle Gelen Bağımsızlık - Hikaye

Azimle Gelen Bağımsızlık – Hikaye

1919 yılında, Anadolu’nun bir köyünde yaşayan ve henüz 20 yaşında olan Mehmet ülkesini seven bir gençti. Kısa bir dönem önce 1. Dünya Savaşı’ndan çıkan ülkenin hali perişandı. Mehmet öyle kederliydi ki… Ülkesini, ailesini, yakınlarını ve kendini düşüyordu. Böyle esaret altında yaşamak onu harap ediyordu.

Mehmet geceler boyu uyumadan düşündü. Bir şeyler yapmalıydı. En sonunda arkadaşları ile birlikte örgütlenerek ülke için çalışmaya karar verdi. Kararı kesindi ve kararından dönmeyecekti, bu ülkeyi kurtarmak mutlaka mümkündü. Mehmet o gece uyuyamadı, fırladı yataktan. Sabaha kadar planlar yaptı. Notlar aldı, neler yapılabileceğini yazdı. Gün ağarır ağarmaz en yakın arkadaşları ile buluşarak planlarını anlattı. Bütün arkadaşları ona destek oldu. Bu işin sonunda belki hayatını yitirenler olacaktı ama özgürlük için her şeye değer diye düşündüler. Zaten esaret altında yaşamak, yaşamak değildi her biri için; nefes alıp vermekti sadece. Mehmet ve arkadaşları daha çok kişiye ulaşmayı hedeflediler. Herkes tanıdıklarına haber saldı. Kim elinden ne geliyorsa yaptı.

Mehmet genç ve yakışıklıydı. Sevdiği bir kız vardı; Asya. Asya da Mehmet’i seviyordu. Mehmet’in ülke için düşündüklerini ve yaptıklarını görünce o da kolları sıvadı. Bu gaye uğruna herkesin yapabileceği bir şeyler vardı elbet. Erkekler cepheye, savaşmaya gidiyorlarsa, kadınlar da erzak, kıyafet işlerini halledebilirlerdi. Asya da köyün hatta civar köylerin kadınlarına haber saldı. Söz konusu ülke olunca, tabii ki herkes koşarak geldi yardıma.

Gece gündüz çalıştı herkes. Gece gündüz savaştı herkes. Ülke için, bağımsızlık için, özgür bir hayat için herkes elinden geleni yaptı. Kimi cepheye gitti mermi taşıdı, kimi düşman askeri ile burun buruna savaştı. Kimi dikiş dikti cephedekine, kimi çorba pişirdi. Kadını da erkeği de omuz omuza verip bağımsızlık için çalıştı. Hepsi kararlıydı, hepsi azimli ve güçlü.

Ülke için verilen bu savaş sonunda maalesef ki herkes evine sağ salim dönemedi. Mehmet’in en yakın arkadaşı şehit oldu vatanı için mesela. Kimisi de bir uzvunu kaybetti. Ama vatan sağ olsun dediler. Ülke bağımsızlığına kavuştuğu için, artık özgür bir hayat yaşayacakları için herke şükürler etti. Mehmet döndü ama evine, Asya ile kavuştu. Bundan sonrası özgür ve mutlu olmaktı artık onlar için.

Anadolu’nun küçük bir bölgesinde yaşandı bunlar. Ama yalnızca orada değil, tüm ülkede aynı duygular yaşanmakta, aynı çalışmalar yapılmaktaydı. Bu millet bu kadar azimli ve vatansever olmasa bu ülke kurtulamazdı. Herkes vatanı için tüm varlığını koydu ortaya. Atatürk’ün “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözünde bahsettiği millet, işte bu millet!

*** Atatürk’ün “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözünden hareketle yazılmış hikaye örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
love
4
angry
3
unlike
1
clap
1
confused
1
sad
0
happy

5 Yorum

Yorum Yap