Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yaşlılar Haftası – Kompozisyon

Yaşlılar haftası ile ilgili yazı, yaşlılık ve yaşlılar haftası ile ilgili kompozisyon örneği.

Yaşlılar Haftası – Kompozisyon

Yaşlılar Haftası – Kompozisyon

YAŞLILIK

Günümüzün sabah ile başlayıp; öğlen, ikindi ve akşam ile devam ettikten sonra gece ile sona ermesi gibi, mevsimlerin ilkbahar yaz, sonbahar kış şeklinde sürmesi gibi ömrümüzün de dönemleri vardır. Çocukluk, gençlik, olgunluk ve yaşlılık bu dönemleri tarif etmektedir aslında. Peki bu dönemlerden belki de en hassası olan, insanların saygı beklediği yaşlılık nedir ve yaşlılara neden saygı göstermeliyiz?

Yaşlılık nedir sorusunun cevabını pek çok farklı şekilde verebiliriz. Bir doktora göre bu daha teknik şekilde de açıklanabilir elbette… Bu detaylara girmeden, genel manada yaşlılık, hayatının büyük kısmının geride kalması ve yılların verdiği yorgunlukla vücudun eskisi kadar zinde olmamasıdır. Bu tanım, aslında yaşlılara neden saygı göstermeliyiz sorusunun da cevabını içinde barındırmaktadır.

Yaşlı insanlar, her şeyden önce diğer insanlardan daha fazla yaşadıkları için hayata dair tecrübeleri daha fazladır. O nedenle en başta yaşlıların hayat tecrübelerine ve düşüncelerine saygı duymalıyız. Bunun ardından ise elbette yılların verdiği yorgunlukla vücutları eskiye göre bir nebze de olsa daha yıpranmış, vücudunda çeşitli hastalıklar baş göstermiş kişilere saygı ve sevgide kusur etmemeliyiz. Onların bizler için verdikleri emekleri aklımızdan çıkarmamalı ve her daim yardıma ihtiyaçları olduğunda onların yardımına koşmalıyız.

Yaşlılık çağının er ya da geç kendi kapısını da çalacağını bilen insan zaten bunu bir görev yahut bir ödev olarak görmez. Bu kişinin yaşlı insanlara saygı ve sevgi göstermek, onlara maddi ya da manevi olarak yardımda bulunmak içinden gelir. Kendisini onların yerine koyar ve bu şekilde düşünür. Hem kendisi bundan manevi bir haz duyar, hem de çevresi tarafından takdir edilir.

Sadece yaşlılar haftasında değil, her zaman yaşlıları sevip saymalıyız. Onların duygu ve düşüncelerine saygılı olmalı ve hayat tecrübelerinden de yararlanmalıyız. Yaşlılık çağındaki insanlara elimizden gelen yardımı yaparsak, hem toplum tarafından değer göreceğimizi, hem de yaşlılık çağımızda aynı güzel davranışlarla karşılaşacağımızı göz ardı etmemeliyiz.

İlgili İçerikler:

YAŞLILAR HAFTASI İLE İLGİLİ BİLGİ YAŞLILAR HAFTASI İLE İLGİLİ ŞİİRLER YAŞLILIK VE YAŞLILAR HAFTASI İLE İLGİLİ SÖZLER, ATASÖZLERİ, DEYİMLER

*** Yaşlılar haftası ile ilgili yazı, yaşlılık ve yaşlılar haftası ile ilgili kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
love
4
angry
3
clap
2
unlike
1
happy
1
confused
0
sad

3 Yorum

Yorum Yap