Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yaşlılar Haftası (18-24 Mart)

Yaşlılar haftasının önemi, yaşlılar haftası ne zaman kutlanır, yaşlılar haftası nasıl ortaya çıkmıştır gibi yaşlılar haftası ile ilgili bilgiler içeren araştırma yazısı.

Yaşlılar Haftası

Yaşlılar Haftası

İnsan hayatı çeşitli aşamalardan oluşur. Bu aşamaların geçişini pek çok insan, kendisi fark edemese de, dışarıdan bakan gözler bunu net olarak görmektedir. Hayatın bu evrelerinden birisi de yaşlılıktır. İnsan hayatının önemli evrelerinden birisi olan yaşlılık için ilan edilmiş bir hafta da bulunmaktadır. Peki bu önemli hafta, yani yaşlılar haftası ne zaman kutlanmaktadır? “Yaşlılar Haftası” olarak adlandırılan bu hafta, her yıl 18 Mart ile 24 Mart tarihleri arasındaki zaman dilimidir.

Hayatın olgunluktan sonraki evresi olarak tanımlayabileceğimiz yaşlılık, insanoğlunun genellikle ilgiye ve sevgiye daha çok muhtaç olduğu dönemdir. Yaşlılara saygı göstermek hepimizin görevi olduğu gibi, güçten düşmüş ve gündelik hayata daha az katılan yaşlılara yardımcı olmak da herkesin görevidir. İnsanın bunları yeniden hatırlaması için yaşlılar haftası gibi bir hafta olması ve bu haftada çeşitli etkinlikler yapılması önemlidir.

Yaşlılar Haftası Kaç Yılında İlan Edilmiştir? Yaşlılar Haftası Kim Tarafından İlan Edilmiştir?

Dünyada insan sağlığı konusunda en etkili ve yetkin kuruluş Dünya Sağlık Örgütü’dür. Yaşlılar Haftası da Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1982 yılında ilan edilen tam adıyla “Yaşlılara Saygı Haftası”, o tarihten bu yana her yıl 18 ile 24 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Yaşlılar Haftası Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan yaşlılık çağında, insanların çekmiş oldukları sıkıntılara, dertlere ve olumsuzluklara dikkat çekmek ve bu sorunları ortadan kaldırarak yaşlılık döneminin daha sağlıklı şekilde geçirilebilmesinin sağlanması amacıyla Yaşlılara Saygı Haftası ortaya çıkmıştır.

Yaşlıların yaşam kalitelerinin düşmemesi ve rutin şekilde devam etmesini sağlamak isteyen Dünya Sağlık Örgütü, bu konuda da uluslararası düzeyde bilinç oluşmasını hedefleyerek Yaşlılara Saygı Haftası’nı ilan etmiştir.

Kaç Yaş ve Üzeri Yaşlı Olarak Kabul Edilmektedir?

Dünya üzerinde pek çok ülke, kendisine göre bir yaşlılık evresi belirlemiş ve buna göre de emeklilik yaşı tayin etmiştir. Bununla birlikte, gerek Dünya Sağlık Örgütü’nün görüşleri ve gerekse ülkelerin genel uygulamaları dikkate alınarak 65 yaş ve üzeri kişilerin yaşlılık döneminde oldukları değerlendirilmektedir. İnsanların yaşam kalitelerinin artması ve buna paralel olarak ömürlerinin uzaması ile birlikte yaşlılık döneminin başlama yaşı da ilerlemektedir.

Türkiye’de Yaşlı Nüfus Oranı ve Dünya’daki Yeri!

Ülkemizdeki yaşlı nüfus oranı hızla artmaktadır. 2012 yılında 5,7 milyon olan yaşlı nüfusumuz, hali hazırda 6,9 milyona ulaşmıştır. 2012 yılında yaşlı nüfusumuzun oranı toplam nüfusa oranla yüzde 7,4 seviyesinde iken, hali hazırda bu oran yüzde 8,5 seviyesine gelmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yaşlı nüfusumuz ve yaşlı nüfusun toplam nüfusumuza oranı ilerleyen yıllarda hızla artmaya devam edecektir. Ülkemiz, sahip olduğu yaşlı nüfus bakımından dünya üzerinde bulunan 167 ülke arasında 66. sırada yer almaktadır.

Her Genç Bir Yaşlı Adayıdır!

Yukarıdaki verilerin de ortaya koyduğu gibi hem ülkemiz nüfusu, hem de dünya nüfusu hızla yaşlanmaktadır. Gençken fark edilmese de zaman hızla geçmekte ve hepimiz yaşlanmaktayız. Bu durum dikkate alındığında yaşlılar haftasının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Ömrünün önemli bir bölümünü yaşlı olarak geçirebileceğini hiçbir insan aklından çıkarmamalıdır. Kendisinin gençliğinde yaşlı insanlara göstermesi gereken saygı ve sevgiye ileride kendisinin de ihtiyaç duyacağını unutmamalıdır. Bu düşünce ve anlayışla toplum olarak yaşlılara en üst düzeyde değer verilmeli, saygı duyulmalı ve onların maddi-manevi ihtiyaçları karşılanmalıdır.

İlgili İçerikler:

YAŞLILIK VE YAŞLILAR HAFTASI İLE İLGİLİ SÖZLER, ATASÖZLERİ, DEYİMLER Yaşlılar Haftası – Kompozisyon Yaşlılar Haftası ile İlgili Şiirler

*** Yaşlılar haftasının önemi, yaşlılar haftası ne zaman kutlanır, yaşlılar haftası nasıl ortaya çıkmıştır gibi yaşlılar haftası ile ilgili bilgiler içeren araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap