Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Tiyatro Kalp Perdesini Açan Bir Sanattır – Kompozisyon

“Tiyatro kalp perdesini açan bir sanattır” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Tiyatro Kalp Perdesini Açan Bir Sanattır - Kompozisyon

Tiyatro Kalp Perdesini Açan Bir Sanattır – Kompozisyon

Güzel sanatların en önemli dalları arasında yer alan tiyatro, toplumların hayatlarında çok önemli bir yere sahiptir. Toplumların temel yapı taşı olan insanın gelişimini sağlayan tiyatro, hislerin ve duyguların olumlu yönde değişimine etki eder. Milletlerin kültürel seviyesi, tiyatro ile yükselir ve olgunluk seviyesine ulaşır. Tiyatro için genel olarak; bir sahnede oyuncular tarafından canlandırılan hikayeler tanımlaması yapılabilir.

Güzel sanatlar içerisinde nadide bir yere sahip olan tiyatro, insanların dünya görüşünü de geliştirmesini sağlar. Tiyatro ile ilgilenen insanların hayata bakış açısı gelişir. Tiyatroyu seven ve tiyatroya ilgi duyan insanların olayları değerlendirirken farklı detaylara da önem gösterdiği görülür. Tiyatro ile sanatsal duyarlılığı gelişen insan, etrafını sadece maddi olarak değil, manevi olarak da değerlendirme kabiliyeti geliştirir.

Tiyatronun izleyiciye olan etkisi, eğitim sürecindeki bir çocuğa okulun etkisi gibidir. Tiyatro izleyen kişinin aklında ve gönlünde farklı dünyalar açılır. Açılan dünyalarla insanın düşüncel ve duygusal yolculuğu başlar. Bu yolculuk esnasında insanın kalp gözü açılır ve düşünce gücü gelişir. İnsan, ancak bu gelişimin sonunda “olgun insan” vasfına ulaşabilir. Çünkü tiyatro kalp perdesini açan bir sanattır.

Tiyatroya ilgi duyan kişi, çevresindeki varlıkları gönül gözüyle görmeye başlar. Ayrıntılara dikkat eder ve daha hassas olur. Herkesten daha yüksek bir duyarlılık seviyesine geçen tiyatro sever, bu sayede toplumda da önemli bir yer edinir.

Tiyatro ile ilgilenen, tiyatroyu seven insanın canlı-cansız her şeye değer verdiği görülür. İnsanlığa değer veren, aynı sosyal çevreyi paylaşan diğer insanlarla empati kurmasını bilen, birlik ve beraberliğin önemini bilen bir toplum haline gelebilmek adına tiyatroya önem vermek gerekmektedir.

*** “Tiyatro kalp perdesini açan bir sanattır” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap