Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Doğru, Çizmeyi Giyene Kadar Yalan, Dünyayı Dolaşır – Kompozisyon

“Doğru, çizmeyi giyene kadar yalan, dünyayı dolaşır” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Doğru, Çizmeyi Giyene Kadar Yalan, Dünyayı Dolaşır - Kompozisyon

Doğru, Çizmeyi Giyene Kadar Yalan, Dünyayı Dolaşır – Kompozisyon

Doğruluk ve dürüstlük hayattaki en önemli değerler arasında yer alır. Bununla birlikte doğruluğa ve dürüstlüğe önem veren insanlar ne yazık ki gerektiği kadar çok değildir. Bu durum insanların doğru olanı araştırmak ve öğrenmeye çalışmak yerine, her duyduğunu doğru kabul etmesi nedeniyle olmaktadır.

Doğrunun gideceği yolları da doğru izlemeye çalışması, yalanın ise böyle bir şeye ihtiyaç duymaması; doğrunun yavaş ilerlemesine ve yalanın ise hızla yayılmasına neden olur. Doğruda bulunan pek çok özellik, yalanda bulunmaz. Doğrunun önem verdiği değerler, yalan için değersiz ve önemsizdir.

Doğrunun kuralları vardır. Doğru bilgi, doğru yollardan ve doğru şekilde aktarılmaya çalışılır. Bu nedenle titizlikle yol alır. Doğru insan da bu şekildedir. Sağlam ve doğru yolları takip ederek ilerlemeye çalışan doğru insan hızla yol alamaz. Ama bu, doğru insanın ya da doğru bilginin kaybettiği anlamına gelmez. Çünkü hız, her zaman iyi bir şey değildir. Unutulmamalıdır ki; çok hızlı giden arabanın kaza yapma riski, yavaş giden araçtan fazladır.

Yalan, hiçbir kural gözetmez. Yalanın ilerlemek için önünde hiçbir engel bulunmaz. Yalan, ilerlemek için bütün yolları geçerli görür. Yalanın hızla yayılması da bu nedenledir. Doğru, bir yere ulaşmak için yola çıkarken hataya düşmemek adına kurallara bakarken, yalan çoktan gideceği yere varır.

Her şeye rağmen yalanın, doğrudan hızlı ilerlemesi, yalanın kazandığı anlamına gelmez. Yavaş da olsa doğru, gideceği yere sapa sağlam varır. Doğru bilgi ve doğru insanın her zaman değeri vardır. Yanlış bilgi ve hatalı insanın ise saygınlığı yoktur.

Tüm bu sebeplerden ötürü atalarımız, doğru, çizmeyi giyene kadar yalan, dünyayı dolaşır diyerek yalanın, doğruya göre daha hızlı yayıldığını ve bu hızın tehlikeli olduğunu dile getirmişlerdir.

*** “Doğru, çizmeyi giyene kadar yalan, dünyayı dolaşır” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
1
happy
1
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap