Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

En Verimli Yağmur Alın Teridir – Kompozisyon

“En verimli yağmur alın teridir” sözünü açıklayan, çalışmanın, emek vermenin önemini konu alan kompozisyon örneği.

En Verimli Yağmur Alın Teridir - Kompozisyon

En Verimli Yağmur Alın Teridir – Kompozisyon

İnsanoğlu bu dünyaya amaçsız şekilde gönderilmemiştir. İnsan hem çalışmalı, çabalamalı, hem de hayata ve amaçlarına dair düşünmelidir. İnsanın çalışırken harcadığı emek, uğraşından olumlu sonuç alabilmesi için gereken en önemli şeydir. Bu durum en güzel; ” En verimli yağmur alın teridir. ” sözü ile dile getirilmiştir.

Çiftçiler ekim yaptıkları tarladan iyi bir mahsul, yani ürün almayı beklerler. Aldıkları ürünü de satarak para kazanmayı ve geçimlerini bu şekilde sürdürmeyi amaçlarlar. Ekim yapılan tarlanın verimli olması ve bol ürün vermesi için yağmura ihtiyacı vardır. Ekim yapıldıktan sonra yağan güçlü yağmurlar, tarladan elde edilecek ürünü artırır. Çok çalışmak, çalışırken terlemek de insan için emeklerin karşılığının alınacağı anlamına gelir. Bir insan, uğraştığı işe ne kadar emek verir ve o iş için çok çalışırsa, elde edeceği sonuç o derece başarılı olacaktır. Çünkü en verimli yağmur alın teridir.

İnsan ömrü boyunca çalışmak zorundadır. İnsanın çalışmak ve kendi geçimini sağlamak zorunda olduğu büyük düşünce adamları tarafından da söylenmiştir. İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy; “ Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası, dostunun yüz karası, düşmanının maskarası. ” demiştir. Bu söz bize çalışmanın önemini anlatan değerli bir sözdür.

Çalışmak, insanın emeklerinin karşılığını alabilmek için olmazsa olmazlar arasındadır. Çalışırken insanın terlemesi, adeta ekin verecek tarlaya yağmur yağması gibidir. Terleyecek kadar çalışan insan, mutlaka emeklerinin karşılığını alacaktır. Kendi yeteneklerine ve şansına güvenerek çalışmak istemeyenler ise her zaman başkalarına muhtaç kalacaklardır.

Sonuç olarak ” En verimli yağmur alın teridir. ” sözü bizlere çalışmanın, emek vermenin sonucunda mutlaka emeklerimizin karşılığını en iyi şekilde alacağımızı anlatmaktadır.

*** “En verimli yağmur alın teridir” sözünü açıklayan, çalışmanın, emek vermenin önemini konu alan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
unlike
15
clap
10
angry
3
love
2
happy
2
confused
2
sad

4 Yorum

Yorum Yap