Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Orman Haftası (21-26 Mart)

Orman haftasının önemi, orman haftası ne zaman kutlanır, orman haftası nasıl ortaya çıkmıştır gibi bilgiler içeren araştırma yazısı.

Orman Haftası

Orman Haftası

Ülkelerin adeta akciğerleri olarak kabul edilen ormanlar için bir gün ve hatta bir de hafta bulunmaktadır. Bütün dünyada önemi bilinen ormanlar için özel olarak bir gün ve bir hafta belirlenmesi, bizlerin oksijen kaynağı olan ormanların değerini bilmek için önemlidir. Orman haftası ne zaman kutlanır, orman haftasının önemi nedir ve orman haftasında neler yapılır sorularına tek tek cevap verelim.

Orman Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Orman Haftası 21 Mart ile 26 Mart arasında kutlanır. Orman Haftası’nın kutlanılmaya başlanıldığı gün, yani 21 Mart tarihi aynı zamanda “Dünya Ormancılık Günü” olarak kayıtlarda yer almaktadır. Bu tarihin Dünya Ormancılık Günü olarak seçilmesi ve bu günü takip eden haftada da Orman Haftası’nın kutlanılması; 21 Mart’ın kuzey yarım kürede ilk baharın ve güney yarım kürede de son baharın başlangıç günü olarak kabul edilmesi nedeniyledir.

Orman Haftası ve Dünya Ormancılık Günü ülkemizde 1975 yılından bu yana kutlanılmaya başlanılmıştır. Bu tarihten itibaren ülkemizde ormanlara verilen önem yasalarla da desteklenmiştir. Ülkemizde ilk kez 26/10/1972 tarihli ve 7/5267 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı “Kamu Ağaçlandırmaları ve Ağaç Bayramı Yönetmeliği” yürürlüğe konulmuştur. Bu yönetmelik yine Bakanlar Kurulu kararı ile 24.7.1996 tarihinde Orman Haftası ve Ağaç Bayramı Yönetmeliği’nin yayımlanmasına kadar yürürlükte kalmıştır.

Orman Haftasının Önemi Nedir?

Orman haftasının önemi, ormanların önemi ile eş değerdir. Dünyadaki bütün ormanların ve hatta bütün ağaç varlığının değerini hatırlamak ve sahip olunan ormanların korunması bilincini geliştirmek amacıyla “Orman Haftası” ilan edilmiştir. Orman haftasını ilen eden kuruluş Avrupa Tarım Federasyonu’dur (CEA).

Avrupa Tarım Federasyonu’nun ormanlara özel olarak bir gün belirlemesi ve bu günü takip eden haftayı da orman haftası olarak ilan etmesindeki sebep; ormanlara dünya çapında yeterli önemin verilmemesidir. Yakılan ve tahrip edilen ormanlar nedeniyle doğal dengenin bozulduğunu gören kuruluş, bu konuya dikkat çekmek ve bu konuda dünya çapında seferberlik başlatmak amacıyla böyle bir karar almıştır. Dolayısıyla orman haftasının önemi; ormanların korunması, dünyada orman alanlarının genişletilmesi ve ormana verilen değerin artırılmasıdır diyebiliriz.

Orman Haftasında Neler Yapılır?

Orman haftasında hem devlet eliyle (kamu kuruluşları) tarafından, hem de dernek, kurum, kuruluş ve şahıs olarak fidan dikimleri yapılır. Devlet tarafından belirlenen alanlar başta orman haftasında olmak üzere yılın belirli dönemlerinde ağaçlandırılır. Doğaya ve ormana yönelik kurulan dernekler de, kişilerin katılımları ile orman haftasında yine ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirirler. Bunun yanında bu haftada ormanların bakımı için çaba gösterilir ve ormanlar atıklardan temizlenir, çeşitli aktiviteler ve doğa yürüyüşleri gerçekleştirilir.

Orman haftası boyunca okullarda kutlamalar yapılır, bütün eğitim ve öğretim kurumlarında ormanların önemini anlatan konular işlenir. Ormanlar hakkında yazılar, makaleler, şiirler ve etkinlikler düzenlenerek bu konuda duyarlılık geliştirilmeye çalışılır.

Orman haftası, ormanların önemini yeniden hatırlamak, ağacın kıymetini bir kez daha anımsamak adına çok önemlidir. Bu güzel haftada herkes ormanların değerini düşünmeli ve ormansız bir dünyanın mümkün olamayacağını bir kez daha fark etmelidir. Sonrasında da çevresini ağaçlandırmak ve orman varlığını artırmak için harekete geçmelidir.

İlgili İçerikler:

ORMAN HAFTASI – KOMPOZİSYON ORMANLARIN ÖNEMİ ORMANLAR VE ORMAN HAFTASI İLE İLGİLİ ŞİİRLER ORMAN İLE İLGİLİ SÖZLER, ATASÖZLERİ, HADİSLER, SLOGANLAR

*** Orman haftasının önemi, orman haftası ne zaman kutlanır, orman haftası nasıl ortaya çıkmıştır gibi bilgiler içeren araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
love
2
angry
1
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap