Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ormanların Önemi

Ormanların yararları nelerdir? Ormanların önemi, ormanların faydaları konulu araştırma yazısı.

Ormanların Önemi

Ormanların Önemi

Ağaçlar, insan yaşamının gizli kahramanlarıdır. Hele bir de ağaçlar bir orman halini aldığında, bir ülkeyi ve hatta insanlığı dahi kurtarmaktadırlar. İnsanın aldığı nefesin içerisinde bulunan oksijen, ağaçlar ve ormanlar tarafından üretilmektedir. Üstelik ormanların insanlığa yararı bununla da sınırlı değildir. Ormanların önemi hiçbir zaman tam olarak ifade edilemeyecek olsa da, ormanların yararları nelerdir saymaya çalışalım.

Ormanlar insanoğlunun oksijen kaynağıdır. Ormanlar yağmur oluşumunda çok büyük bir etkiye sahiptir ve ormanlık alanlar, ağaçsız ve ormansız alanlara göre kat be kat daha fazla yağmur alırlar. Dolayısıyla orman, oksijenin ve suyun, yani yaşamın kaynağıdır diyebiliriz. İnsanın oksijensiz ve susuz yaşayamayacağını göz önünde bulundurursak, ormanların önemini belki daha iyi kavrayabiliriz.

Ormanlarda ayrıca milyonlarca farklı canlı yaşar. Bu canlılar en küçük organizmalardan, büyük hayvanlara kadar geniş bir yelpazededir. Tırtıldan maymuna, uğur böceğinden geyiğe kadar pek çok hayvanın doğal yaşam alanı ormanlardır. Bu canlıların yaşamlarını devam ettirmeleri açısından ormanlar olmazsa olmazdır. Bu canlıların yaşaması, doğal ekosistemin bozulmaması açısından insan hayatı için de çok önemlidir. Çünkü doğanın dengesi bozulursa, besin piramidi kökten etkilenecek ve insanoğlu da bundan derin şekilde zarar görecektir.

Tüm bunların yanında ormanlar kökleriyle toprağı tutmaktadırlar. Bu şekliyle her bir ağacı adeta toprağa çakılmış bir kazık olarak tanımlayabiliriz. Ormanların yararları nelerdir denildiğinde akla gelen en önemli şeylerden birisi de, ormanların erozyonu önlemeleridir. Ormanlar sayesinde toprak kaymalarının önüne geçilir.

Ormanlar ülke ekonomisine de doğrudan katkı sağlamaktadır. Kağıt yapımında çok önemli bir yere sahip olan ormanlar (bilinçli ve kontrollü şekilde kesilip yerine yenisi dikilerek) kağıt olarak kullanılır. Gemi yapımında da ormanlar önemli bir yere sahiptir. Tüm bunlar sayesinde ormanlar ülke ekonomisine de yarar sağlar. Ayrıca ormanlar fırtınaları keser, şiddetli rüzgarlara engel olur.

Sayabildiklerimizin yanında, sayamadığımız yüzlerce daha yararı olan ormanları korumak herkesin görevidir. Hem devlet ve millet olarak, hem de kişisel olarak herkes ormanların korunması için üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Ormanları korumak için neler yapılması gerekir maddeler halinde sıralayalım.

  • Ormanları korumak için ağaçlar ve ormanlar konusunda bilinç oluşturulmalı, topluma bu konuda eğitim verilmeli.
  • Ormanlık alanlarda piknik yapmaktan kaçınılmalıdır.
  • Ormanlık alanlarda yenilen ve içilen şeylerin kabukları, ambalajları ve atıkları kesinlikle toplanmalıdır.
  • Ormanlık alanda ateş yakılmamalıdır. Ormanlık alanda ateş yakanlar uyarılmalıdır.
  • Ormanlık alanda ateş yakanlar anında yetkili makamlara ihbar edilmelidir.
  • Güneşi yansıtması ile ağaçların yanmasına sebep olacak cam vb. maddeler kesinlikle ormanlara atılmamalıdır. Bu tür maddeler görülmüş ise toplanmalıdır.
  • Yanar vaziyette sigara izmariti kesinlikle ormana atılmamalıdır.
  • Orman yangını görülmesi halinde itfaiye aranmalıdır. Ormandan çıkan duman görülmesi halinde, ateş fark edilmiyorsa dahi zaman kaybetmeden yetkililere haber verilmelidir.
  • Ormanların korunması için kağıt israfından kaçınılmalıdır. Bu sayede gereğinden fazla ağaç kesiminin önüne geçilecektir.
  • Kullanılmış kağıtlar yakılmamalı, atılmamalı ve mutlaka geri dönüşüme verilmelidir. Bu sayede geri dönüşümden elde edilen kağıtlar daha az ağaç kesilmesini sağlayacaktır.

İlgili İçerikler: 

ORMAN HAFTASI İLE İLGİLİ BİLGİ ORMAN HAFTASI – KOMPOZİSYON ORMANLAR VE ORMAN HAFTASI İLE İLGİLİ ŞİİRLER ORMAN İLE İLGİLİ SÖZLER, ATASÖZLERİ, HADİSLER, SLOGANLAR

*** Ormanların Önemi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
unlike
4
love
3
angry
2
clap
2
confused
2
sad
1
happy

21 Yorum

Yorum Yap