Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Öğretmenin Yurt Kalkınmasındaki Yeri ve Önemi – Kompozisyon

Öğretmenin yurt kalkınmasındaki yeri ve önemi konulu, öğretmenlerin ülkemizin gelişimine olan olan katkılarını öne çıkaran kompozisyon örneği.

Öğretmenin Yurt Kalkınmasındaki Yeri ve Önemi - Kompozisyon

Öğretmenin Yurt Kalkınmasındaki Yeri ve Önemi – Kompozisyon

Eğitim ve öğretim insan hayatı boyunca devam eden bir süreçtir. Bu süreci başlatanlar ailemiz, devam ettirenler ise öğretmenlerimizdir. Hayata gözlerimizi açtığımız ailemiz, bize yaşam boyu gerekecek bilgileri vermeye çalışırlar. Okul çağımıza geldiğimizde ise bu görevin büyük kısmını öğretmenlerimiz devralır. Öğretmenlerimizin bize verdiği eğitim ve öğretim sayesinde toplumumuz kalkınır. Öğretmenin yurt kalkınmasındaki yeri ve önemi hayati derecededir.

Öğretmenler, aslında bireyleri yetiştirerek toplumun eğitimli hale gelmesini sağlarlar. Her birey toplumun bir parçası olduğu için, bir kişinin gelişmesi, toplumun da gelişmesini sağlar. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bu duruma dikkat çeken pek çok önemli söz söylemiştir. Bu sözlerden birisi de “Öğretmenler; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır” şeklindedir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu sözü ile öğretmenlerin toplumu yetiştirmesindeki önemini gözler önüne sermektedir. Öğretmenler tarafından kaliteli şekilde eğitim ve öğretim verilen her birey, aynı zamanda yurt kalkınması için de atılan bir temel konumundadır.

Bugünün küçüklerinin yarının büyükleri olacağı herkes tarafından bilinmekte ve hemen her fırsatta söylenmektedir. Bugün 6-7 yaşlarında olan ve eğitim-öğretim hayatına başlayan bir çocuk 20-25 yıl sonra ülkemizin geleceği olacaktır. Ülkemizin geleceğinin bugünün çocuklarına emanet olduğunu düşündüğümüzde, öğretmenlerimizin yaptığı işin önemi daha açık şekilde anlaşılabilecektir. Öğretmenlerimizin yaptığı iş hem insan yetiştirmek, hem de bu sayede ülkemizin geleceğini kurmaktır. Bu görevin önemi, sorumluluğu ve ağırlığı düşünüldüğünde öğretmenlerimize verdiğimiz değerin yeterli olmadığı ortadadır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlerin ülkelerin geleceği hakkında da yine çok değerli bir söz söylemiştir. “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır” diyen Atatürk, öğretmenlerin değerinin altını çizmiştir.

Ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesi toplumuzda yaşayan herkesin ortak arzusudur. Bu gelişimin sürekli olabilmesi, ancak milletimizin eğitim düzeyinin ilerlemesi ile mümkündür. Milletimizin eğitim seviyesinin ilerlemesi de ancak öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşecektir. Bu nedenle öğretmenin yurt kalkınmasındaki yeri ve önemi çok kritiktir diyebiliriz. Öğretmenlerimizin yaptığı işin önemini dikkate alarak onlara daha çok değer vermeli ve daha çok saygı duymalıyız.

İlgili İçerikler:

ÖĞRETMENLERİN ÖĞRENCİLERİN KİŞİSEL VE SOSYAL GELİŞİMLERİNE ETKİSİ ÖĞRETMEN TOPLUMU AYDINLATAN GÜNEŞTİR – KOMPOZİSYON ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLE İLGİLİ ŞİİRLER

*** Öğretmenin yurt kalkınmasındaki yeri ve önemi konulu, öğretmenlerin ülkemizin gelişimine olan olan katkılarını öne çıkaran kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
love
1
unlike
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
angry

Yorum Yap