Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Öğretmen Toplumu Aydınlatan Güneştir – Kompozisyon

“Öğretmen toplumu aydınlatan güneştir.” konulu yazı. Öğretmenlik mesleğini kutsallığına vurgu yapan, öğretmenlerin yol gösterici rolüne değinen bir kompozisyon.

Öğretmen Toplumu Aydınlatan Güneştir

Öğretmen Toplumu Aydınlatan Güneştir

İnsanların yaşam amaçlarından biri de sahip olduğu bilgiyi sonraki kuşaklara aktarmaktır. Bu amaç insanın yaratılışında vardır. Fakat herkes bunu başaramaz. Bilgiyi aktarmak kolaydır ama bilgiyi öğretmek, ona biçim verip yararlı hale getirmek herkesin yapabileceği bir iş değildir.

Bu nedenle öğretmenlik mesleği kutsaldır. Öğretmenler, var olan bilgiyi ayıklar, genç beyinlere dikkatlice yerleştirir. Böylece geleceği inşa eder. Sadece bilgiyi öğretmekle kalmaz, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlar. Onlara yol gösterir. Hatta yeni yollar açar. Öğretmen bilgisi ve tecrübesiyle çocuklara, gençlere iyiyi, doğruyu ve güzeli göstermeye çalışandır.

Öğretmenleri güneşe benzetebiliriz. Güneş nasıl havaya, suya, toprağa, doğaya can veriyorsa öğretmen de topluma öyle can verir. Güneş nasıl aydınlatıyorsa tüm güzellikleri ışığıyla, öğretmen de öyle aydınlatır karanlık zihinleri. Güneş yoksa dünyamız da yoktur, hayat da yok olur. Aynı şekilde öğretmen de yoksa birey de olmaz, toplum da olmaz. Öğretmenler toplumun gittiği yolu aydınlatır ve o toplum hiçbir zaman öğretmenin ışığıyla yolunu kaybetmez.

Güneşin etrafını aydınlatırken kendini yakması gibi bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna feda eder. Öğretmen için kendi meseleleri, hayatındaki sorunlar, acıları sonra gelir. Önceliği öğrencisidir. Çünkü yetiştirdiği öğrencilerin geleceğin ta kendisi olduğunu bilir. Öğretmen geleceği yetiştirmektedir. Gelecek ancak fedakarlık ve azim varsa parlaktır.

Öğretmen toplumu aydınlatan güneştir. Işık verir, can verir, sıcaklık verir. Mutluluk, huzur, sağlık verir. Bugün bu yazıyı okuyanın ve dinleyenin gözündeki ışıltı, o güneşin ışığının ta kendisidir.

*** “Öğretmen toplumu aydınlatan güneştir.” konulu yazı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
clap
23
angry
11
unlike
9
happy
9
love
7
sad
4
confused

166 Yorum

Yorum Yap