Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Öğretmenlerin Öğrencilerin Kişisel ve Sosyal Gelişimlerine Etkisi

Öğretmenlerin öğrencilerinin kişisel ve sosyal gelişimlerine etkisi konulu araştırma yazısı.

Öğretmenlerin Öğrencilerin Kişisel ve Sosyal Gelişimlerine Etkisi

Öğretmenlerin Öğrencilerin Kişisel ve Sosyal Gelişimlerine Etkisi

Çocukların ailesinden sonra örnek aldıkları insanlardan en önemlisi öğretmenlerdir. Çocukların okul hayatları boyunca birebir ve yakından ilişki kurdukları öğretmenlerin öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimlerine etkisi oldukça fazla ve önemlidir.

Öğretmenler öğrencilere sadece Türkçe, matematik, fen bilgisi gibi dersler vermekle kalmazlar. Aynı zamanda öğrencileri gerçek hayata hazırlanmalarını sağlar, onların kişiliklerinin gelişmesine yardım ederler. Öğretmen bu konularda ne kadar yeterliyse, öğrenciye de bu yeterlilik yansıyacaktır.

Öğretmenler sadece bu konularda yeterli olmamalı, davranışları ile de örnek olmalıdırlar. Çünkü öğrenciler örnek aldıkları kişi gibi olmaya çalışırlar, kendilerini bu yönde geliştirirler.

Bir öğretmen, öğrencilerine nasıl davranıyorsa, onlarla nasıl iletişim kuruyorsa, öğrenciler de o şekilde davranmaya başlayacaktır. Bu davranış tekrarları zamanla çocuğun kişiliğini şekillendirecektir. Öğretmenin iletişimdeki becerisi, öğrencinin sosyal olarak gelişimini de etkileyecektir.

Mesela öğretmenin bazı öğrencilere fazla ilgi göstermesi, hırçın ve sabırsız davranması, sınıftaki disiplini sağlamak için zora başvurması, sosyal yaşamda zorbalık yapan, her istediğini elde etmeye çalışan, sabırsız, ayrımcı bir kişinin yetişmesine neden olabilir.

Tam tersi olarak sınıfta sevgi temeline dayalı bir ortam oluşturan, öğrencilerin rahatça soru sormalarını sağlayarak onların düşüncelerine değer verdiğini gösteren, onları cesaretlendiren, kendisi haksızlık yapmayan ve haksızlıklara tepki gösteren bir öğretmenin öğretmenin yetiştirdiği öğrenciler fikirlerini cesurca dile getirebilen, açık görüşlü, adaletli, merhametli, güvenilir kişilik özelliklerine sahip olacaklardır.

Öğretmenler, çocukların üzerinde büyük bir etkiye sahip olduklarını bilmeli, buna göre davranmalıdır. Sağlıklı bir toplumun oluşmasında en büyük sorumluluk öğretmenlerin üzerindedir.

*** Öğretmenlerin öğrencilerinin kişisel ve sosyal gelişimlerine etkisi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
love
15
angry
10
unlike
8
clap
2
happy
2
confused
2
sad

110 Yorum

Yorum Yap