Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Konuşmak İhtiyaçtır ama Susmak Sanattır – Kompozisyon

“Konuşmak ihtiyaçtır ama susmak sanattır” sözünü açıklayan, gereksiz konuşmanın zararlarına değinen kompozisyon örneği.

Konuşmak İhtiyaçtır ama Susmak Sanattır - Kompozisyon

Konuşmak İhtiyaçtır ama Susmak Sanattır – Kompozisyon

İnsanoğlu, dünyadaki diğer bütün varlıklardan üstün olarak yaratılmıştır. İnsanda bulunan özelliklerin pek çoğu diğer canlılarda bulunmaz. Bu özelliklerin en önemlilerinden birisi ise konuşma kabiliyetidir. İnsan, düşüncelerini ya da duygu ve hislerini konuşarak ifade edebilme yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte insanlar konuşmadan da anlaşabilecek özellikte yaratılmıştır. Ayrıca her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, konuşmanın da fazlası zarardır. Bu nedenle konuşmak ihtiyaçtır ama susmak sanattır denilmiştir.

Konuşmak, Allah tarafından insanoğluna verilmiş en önemli özelliklerden biridir. Konuşabilme kabiliyeti sayesinde insanlar duygu ve düşüncelerini ifade edebilmektedirler. Ayrıca insanoğlu ihtiyaçlarını da konuşarak belirtir. Diğer insanlarla etkileşime geçmek için de konuşmak gerekir. Topluluk halinde yaşayan insanlar, birbirleri ile anlaşabilmek için konuşmak zorundadırlar. Bu konuda atalarımızın söylediği önemli bir söz vardır; hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşır.

Konuşmak ne kadar önemli ve değerli bir özellik ise de, her şeyin fazlasının rahatsız edici olduğu gibi, konuşmanın da fazlası rahatsız edicidir. Çok konuşan insanlar hem çevrelerine zarar verirler, hem de konuşurken etraflarında olan bitenleri çok iyi gözlemleyemezler. İnsan konuşurken, kendisini dinlemeye de fırsat bulamaz. Ayrıca çok konuşan insanların, ağızlarından istemedikleri sözler dökülebilir. Bu nedenle çok konuşmak yerine az ve öz konuşmak, kimseyi rahatsız etmemek önemlidir. Bu sayede istenmeyen sözlerin ağızdan çıkma ihtimali de azaltılmış olur.

Atasözlerimizde konuşmanın ve iletişim kurmanın önemi anlatıldığı gibi, çok konuşmanın güzel bir şey olmadığına da vurgu yapılmıştır. Bu atasözlerimizden birisi de; “Söz gümüşse, sükut altındır” sözüdür. Bu sözle atalarımız, konuşmanın gümüş değerinde olduğunu ancak susmanın da altın değerinde bir özellik olduğuna dikkat çekmişlerdir. Ayrıca başka bir atasözümüzde de “Kırk düşün bir konuş” denilmiştir. Bu sözle de, insanların az konuşarak ağızlarından çıkabilecek kötü sözleri engelleyebileceğine vurgu yapılırken düşünmeden konuşmak eyleminin zararlı olabileceği dile getirilmiştir.

Düşünerek konuşan inşalar toplumda değer görürken, ağzına her geleni söyleyen insanlar en hafif ifadeyle “patavatsız” olarak tanımlanmaktadır. Bu konuma düşmemek için; konuşmak ihtiyaçtır ama susmak sanattır sözünü aklımızdan çıkarmamalıyız. Gerektiği kadar konuşmak, hem insanlarla iletişimimizin kopmamasını sağlar hem de toplum içerisindeki saygınlığımızı yükseltir.

*** “Konuşmak ihtiyaçtır ama susmak sanattır” sözünü açıklayan, gereksiz konuşmanın zararlarına değinen kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
2
angry
1
love
1
unlike
0
happy
0
confused
0
sad

1 Yorum

  • Bunu detaylı bir şekilde öğrenmem iyi oldu anlaşılması zor olan cümleler de kolay ve gördüğümüzde hemen anlaşılan cümlelerde araştırılmlıdır.teşekürler

Yorum Yap