Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Düşünmeden Konuşmak – Kompozisyon

“Düşündüklerinizi söylemek iyidir. Söylediklerinizi düşündükten sonra söylemek daha iyidir.” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Düşünmeden Konuşmak - Kompozisyon

Düşünmeden Konuşmak – Kompozisyon

İnsan ilişkilerinde konuşmanın ayrı bir önemi vardır. Doğamız gereği insanlarla iletişim kurabilmek için konuşuruz. Ancak iletişim kurarken söylediklerimize de dikkat etmeliyiz. Söyleyeceklerimizin karşımızdaki insan için nasıl bir etkiye sahip olacağını iyice düşünmeliyiz. Aksi takdirde onları kırabilir, ilişkilerimizi zedeleyebiliriz.

İnsan ilişkileri bazen çok kuvvetli olabileceği gibi, bazen de en ufak hatalarda bile bozulabilecek bir yapıya sahiptir. En ufak bir iltifatımız ile karşımızdakinin muhteşem bir gün geçirmesini sağlayabiliriz. Ancak en ufak bir kötü sözümüzle de karşımızdaki insanın çok kötü bir gün geçirmesine neden olabiliriz. O yüzden iletişim kurmaya çalışırken ne söyleyeceğimize dikkat etmeliyiz. Mümkünse söyleyeceklerimizi önce düşünmeliyiz. Böylelikle insanlar ile konuşmalarımız daha güzel ilerleyecektir. Arkadaşlarımız ile ilişkilerimizi daha da güçlendirebilecek ve hiç tanımadığımız insanlar ile bile rahatça konuşabileceğiz.

Ayrıca düşünmeden söyleyeceğimiz her sözün bize zararı olabilir. Mesela arkadaşımız bizden bir sır tutmasını istemiştir. Başka bir insanla olan sohbetimizde birden o sırrı, konuştuğumuz kişiye istemeden söyleyiveriririz. Bu sırrın açık edilmesi, arkadaşımıza zarar verebilir. Bu durum insanların bize olan güvenlerini de sarsar.

Sağlıklı bir iletişim kurabilmek ve hayatımızdaki olumsuzlukları en aza indirebilmek için mutlaka konuşmadan önce düşünmeliyiz. İnsanın düşüncelerini, fikirlerini dile getirmesi iyi bir şeydir. Fakat bunları dile getirmeden önce düşünmek daha iyidir.

*** “Düşündüklerinizi söylemek iyidir. Söylediklerinizi düşündükten sonra söylemek daha iyidir.” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
clap
8
unlike
2
love
2
angry
1
happy
0
confused
0
sad

Yorum Yap