Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yabancı Dil Bilmenin Önemi – Kompozisyon

Yabancı dil bilmenin önemi, yabancı dil bilmenin faydalarını konu alan kompozisyon örneği.

Yabancı Dil Bilmenin Önemi - Kompozisyon

Yabancı Dil Bilmenin Önemi – Kompozisyon

Her insan için kendi anadili önemli ve değerlidir. Bizim için de Türkçe doğal olarak çok önemli ve değerli konumda. Bizim için Türkçe ne kadar değerliyse, farklı milletler için de kendi dilleri o derecede önemlidir. Ayrıca dünyada bir dili konuşanların olması, diğer insanların da o dile önem göstermesi gerektiğini ifade eder. Yani İngilizlerin Türkçe’ye değer vermesi gerekir, bizlerin de İngilizce’ye değer vermemiz gerekir. Çünkü dünya ülkeleri her geçen gün birbirine yaklaşmakta ve dolayısıyla yabancı dil bilmenin önemi de artmaktadır.

İnsan, doğup büyüdüğü aile ortamı sayesinde anadilini belirli oranda öğrenir. Ardından okul hayatı başlayan insan anadiline dair eğitimini ilerletir. İçerisinde yaşadığı toplumla iletişim kurarken de anadilinin tüm inceliklerini öğrenme şansına sahip olur. Yabancı diller için ise durum daha farklıdır. Tamamen yabancı olduğumuz milletlerin ve toplumların konuştukları dilleri öğrenmek zorlu ama bir o kadar da keyifli bir süreçtir.

Günümüzde ulaşım araçlarının gelişmesi, iletişim araçlarının da ilerlemesi ile dünya küçük bir köy haline geldi. Gelişen teknoloji ile artık dünyanın öteki ucundaki ülkelere uçak ile 12-13 saatte ulaşmak mümkün. Ayrıca internet sayesinde dünyanın öteki ucundaki insanlarla iletişim kurmak artık çok kolay. Teknolojinin geldiği seviyeye ayak uydurarak giderek küçülen dünyada önemli bir yer edinmek ise tamamen bize bağlı. Bunun için ilk gereken ise yabancı dil. Her geçen gün mesafelerin daha da kısaldığı dünyamızda yabancı dil bilmenin önemi artık daha fazla.

Yabancı ülkelerdeki insanlarla iletişim kurmak için öncelikle o insanın dilini bilmemiz gerekir. Ayrıca o ülke ile ticaret yapmak, alış-veriş gerçekleştirmek istiyorsak da o ülkenin diline hakim olmalıyız. Turistik gezilerde dahi bilinen yabancı dil sayesinde pek çok zorluğun üstesinden gelebilir ve anlaşabilecek daha fazla insan bulabiliriz. Ne kadar fazla yabancı dil bilirsek, o kadar “dünya vatandaşı” olabiliriz. Kendi ülkemizin sınırlarını aşarak dünyanın hemen her yerinden kişilerle konuşup arkadaş olmamız, ticaret yapmamız yabancı dil bilmekle mümkündür.

Bir dil bir insan, iki dil iki insan sözü ile de yabancı dil bilmenin önemi anlatılmıştır. Bu sözle, yabancı bir dil bilen kişinin, adeta iki insan donanımında olacağı ifade edilmiştir. Birden fazla dil konuşabilen insanın hem hayat görüşü, hem de yapabilecekleri elbette bir dil konuşan insandan daha kapsamlıdır.

*** Yabancı dil bilmenin önemi, yabancı dil bilmenin faydalarını konu alan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
love
10
clap
4
unlike
4
angry
3
happy
3
sad
2
confused

2 Yorum

Yorum Yap