Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İstiklal Marşımızın Ulusumuz İçin Önemi – Kompozisyon

İstiklal Marşı’nın önemi, İstiklal Marşımızın ulusumuz için önemi, İstiklal Marşı neden önemlidir hakkında yazılmış kompozisyon örneği.

İstiklal Marşımızın Ulusumuz İçin Önemi - Kompozisyon

İstiklal Marşımızın Ulusumuz İçin Önemi – Kompozisyon

Her ülkenin bir milli marşı vardır. Bizim milli marşımız da “İstiklal Marşı’dır.” Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış İstiklal Marşımız, milletimizin özgürlüğünü ve gücünü anlatır. Ay- yıldızlı şanlı bayrağımız ve İstiklal Marşımız milletimizin kutsal kabul ettiği değerlerdendir.

Toplumları bir arada tutan, geçmişlerinde yaşadıkları önemli olaylardan sonra meydana gelmiş değerleri vardır. Kurtuluş Savaşı’nı kazanmamızın ardından milli şairimiz tarafından yazılmış İstiklal Marşımız da bizim için bu konumdadır. İstiklal Marşımızı okuduğumuzda göğsümüz kabarır. Yabancı devletlere karşı verdiğimiz mücadele gözümüzde canlanır. Bizim için savaşan, canlarını vatanımız için feda eden dedelerimizi hatırlarız.

İstiklal Marşımız toplumumuzun “harcı” gibidir. Nasıl ki binaları yapmak için taşlar üst üste konulur ve aralarına harç dökülür, o taşlar harçla birbirlerine yapışırlar; İstiklal Marşımız da insanlarımızı birbirine bağlar. Farklı görüşten, farklı düşünceden insanlar, İstiklal Marşımızı okurken aynı duyguda buluşurlar. Hepimizin göğsü kabarır ve tüyleri diken-diken olur.

İstiklal Marşımızın önemini milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy; “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek vurgulamıştır. Çünkü vatanımızın kurtulması ve İstiklal Marşımızın yazılabilmesi için çok insanımız şehit olmuştur.

İlgili İçerikler:

İSTİKLÂL MARŞI’MIZIN KABULÜ İSTİKLAL MARŞI OKUNURKEN NELERE DİKKAT EDİLİR? İSTİKLAL MARŞI NERELERDE OKUNUR?

*** İstiklal Marşı’nın önemi, İstiklal Marşımızın ulusumuz için önemi, İstiklal Marşı neden önemlidir hakkında yazılmış kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
unlike
2
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

4 Yorum

Yorum Yap