Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İstiklâl Marşı’mızın Kabulü

İstiklâl Marşı ne zaman kabul edildi? Nasıl kabul edildi? Kısaca İstiklâl Marşı’mızın kabulüyle ilgili araştırma yazısı.

İstiklâl Marşı'mızın Kabulü

İstiklâl Marşı’mızın Kabulü

İstiklâl Marşı’mızın kabul tarihi 12 Mart 1921’dir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açtığı bir yarışma sonucu Mehmet Akif Ersoy’un eseri İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açıldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı, Kurtuluş Savaşı’nın anlam ve önemine vurgu yapacak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığını temsil edecek bir marşın olması için çalışma başlattı. 1921 yılının başında bunun için bir yarışma başlattı. Bu yarışmayı kazanan için de bir de para ödülü kondu. Yarışmanın süresi 6 aydı.

Yarışmaya 724 şiir aday oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bu şiirleri incelemiş ve içlerinden 6 tanesini seçmiştir. Seçilen şiirler basılıp millet vekillerine dağıtılmıştır.

Para ödülü olduğu için Mehmet Akif Ersoy bu yarışmaya katılmak istememiştir. Dönemim bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ısrarı ile Mehmet Akif Ersoy bugünkü İstiklal Marşı’mızı yazmıştır.

2 Mart 1921 tarihinde diğer 6 şiir ile birlikte Mehmet Akif Ersoy’un şiiri mecliste okunmuş ve oylamaya sunulmuştur. Hamdullah Suphi Bey tarafından büyük bir coşku ile okunan Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiir büyük tezahürat ve alkışlar eşliğinde, oybirliği ile yarışmanın birincisi olmuştur.

Yarışma sonucunda verilecek ödül Mehmet Akif’e verilmek istenmiş fakat Mehmet Akif kabul etmemiştir. Israrlara dayanamayarak para ödülünü kabul edip hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlamıştır.

Mehmet Âkif Ersoy İstiklâl Marşı’nın güftesini, şiirlerini topladığı Safahat’a dahil etmemiş ve İstiklâl Marşı’nın Türk Milleti’nin eseri olduğunu beyan etmiştir.

İlgili İçerikler:

Mehmet Akif Ersoy Kimdir? İstiklal Marşımızın Ulusumuz İçin Önemi – Kompozisyon

*** İstiklâl Marşı’mızın kabulüyle ilgili araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
clap
25
love
6
angry
5
happy
5
unlike
3
confused
3
sad

51 Yorum

Yorum Yap