Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hayvanları Koruma Günü – Kompozisyon

Hayvanları Koruma Günü ile ilgili kompozisyon örneği.

Hayvanları Koruma Günü - Kompozisyon

Hayvanları Koruma Günü – Kompozisyon

Hayvanlar bizim, konuşamayan ama bizi anlayan, hisleri olan, acı çekebilen, mutlu olabilen ve daha pek çok duyguyu yaşayabilen dostlarımız. İnsan yalnızca insanlarla dostluk kurmaz, hayvanlarla da dostluk kurar. Hatta ve hatta onların dostluğuna ihtiyaç duyar. Tabii bu bazı hayvanların yapıları gereği olanak dışı olabilir, örneğin vahşi bir timsah ile dostluk kurmak biraz zor olabilir. Vahşi ya da uysal fark etmez her hayvan korunmalı ve onlara önem verilmeli. Ülkemizde Hayvanları Koruma Günü kapsamında bu bilinç aşılanmaya çalışılmaktadır.

Hayvanları Koruma Günü her yıl 4 Ekim tarihinde kutlanıyor. Gayet güzel bir uygulama, hayvanları koruma adı altında bir gün var ama aslında “Bu gün neden ve nasıl ortaya çıkmış” bunun bilincine varmak gerekiyor. Bir canlıyı korumamız gerektiğini özel bir gün ile hatırlıyoruz, ne acı değil mi? Yıllarca ve hatta halen, hayvanlar işkence gördü. Köpekler motorlu taşıtların arkasına bağlanarak sürüklendi, kedilerin ayakları kesildi, kuşlar öldürüldü, sirklerde hayvanlar işkence ve açlıkla terbiye edildi ve daha niceleri…

Bazı insanlar hayvanları, istedikleri her şeyi yapabilecekleri canlılar olarak görüyorlar. Bu zihniyeti ortadan kaldırmak, en azından yeni yetişen çocukların, gençlerin hayvanları sevmesi için, onları değer görmesi gereken canlılar olarak tanıması için Hayvanları Koruma Günü kutluyoruz. Bu amaç doğrultusunda elbette ki bu özel gün çok ama çok gereklidir.

Sokaktaki kediler, köpekler, kuşlar dost canlısı hayvanlar. Onlarla dostluk kurmak insanın ruhunu okşayan, hayat enerjisini ve sevgisini artıran bir davranıştır. Özellikle çocukların hayvan sevgisi ile büyümesi ileride, sevgi dolu, merhametli, yardımsever olmalarını sağlar. Az önce belirttiğimiz gibi her hayvan dost canlısı olmayabilir. Çünkü her birinin ayrı bir yapısı var. Timsah, aslan, leopar gibi hayvanlar vahşidirler mesela. Bir timsahın kafasını dostça okşayıp, sevemezsiniz, çünkü sizi yer. Kimi hayvanlar evcilleştirilebilir, kimileri ise doğasından ayrı kalamaz. Yani her hayvanın özellikleri farklıdır. Bizlerin yapması gereken tek şey, hayvanları sevmek ve korumaktır.

Gereksiz yere hayvanlar doğalarından uzaklaştırılmamalı örneğin. Hayvanat bahçeleri, barındırdıkları hayvanların doğalarına uygun ortamlar olmalı. Hayvan doğasına müdahale ederek (av gibi) doğal yaşamlarına zarar verilmemeli. Yanlış avlanma sonucu nesli tükenen hayvanlar var. Bu gibi hayvan ırkına ve doğal yaşamına zarar verebilecek her türlü şey yasaklanmalı.

Bu dünya yalnızca insanların yaşam alanı değil. Yaşayan her türlü canlıya değer vermek gerekiyor ki dünya güzelleşsin. Hayvanları Koruma Günü de bu amaç doğrultusunda pek çok kişiyi bilinçlendirmektedir.

İlgili İçerikler:

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ HAKKINDA BİLGİ HAYVANLAR İLE İLGİLİ SÖZLER, ATASÖZLERİ, DEYİMLER, SLOGANLAR VE HADİSLER HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ VE HAYVANLARLA İLGİLİ ŞİİRLER

*** Hayvanları Koruma Günü ile ilgili kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
love
12
angry
9
happy
8
unlike
7
clap
4
sad
3
confused

20 Yorum

Yorum Yap