Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hayvanları Koruma Günü (4 Ekim)

Hayvanları koruma gününün önemi, hayvanları koruma günü ne zaman, hayvan hakları evrensel beyannamesi gibi soruları cevaplayan Hayvanları Koruma Günü ile ilgili araştırma yazısı.

Hayvanları Koruma Günü (4 Ekim)

Hayvanları Koruma Günü (4 Ekim)

Dünya, sadece insanların yaşaması için yaratılmış bir yer değildir. Dünyada yaşayan bütün canlıların yaşam hakkı kutsaldır. İnsanlar kadar hayvanların da bu dünyada yaşama haklarının olduğunu bir kez daha herkese hatırlatmak adına Hayvanları Koruma Günü ilan edilmiştir. Böylece, hayvanlar ve hayvanların hakları konusunda bilinç düzeyinin artırılması amaçlanmaktadır.

Hayvanları Koruma Günü Ne Zaman?

Hayvanları Koruma Günü her yıl 4 Ekim’de kutlanmaktadır. Her yıl 4 Ekim gününde Hayvanları Koruma Günü kapsamında çeşitli kutlamalar gerçekleştirilmekte, hayvanların hakları ile ilgili etkinlikler düzenlenmektedir.

Hayvanları Koruma Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Hayvanları Koruma Günü’nü Kim İlan Etti?

Hayvanları Koruma Günü, dünya çapında hayvan haklarının ihlal edildiğini gören bir grup hayvan severin İngiltere’de 1822 yılında bir araya gelmesi ile ortaya çıkmıştır. Kıta Avrupa’sında da hayvan hakları savunucularının artması ile bu konuda geniş bir bilinç oluşmuştur.

Hayvan haklarına önem verilmesi adına çalışmalar yapan bu bir grup insan; hayvanların eziyet görmemesi ve daha adil şekilde bu dünyada yaşamalarını sağlamak adına Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu kurmuşlardır. Hollanda merkezli olarak kurulan; Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu 4 Ekim gününü Hayvanları Koruma Günü olarak ilan etmiştir.

Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi Nedir?

20. yüzyıla gelindiğinde hayvan hakları konusunda bilinç düzeyi daha da artmıştır. Bu doğrultuda 15 Ekim 1978 tarihinde Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi yayımlanmıştır. Merkezi Fransa’nın Başkenti Paris’te bulunan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından hazırlanan bu beyanname, dünya kamuoyu ile paylaşılmıştır.

1989 yılına gelindiğinde Hayvan Hakları Birliği tarafından yeniden düzenlenen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne bugün de geçerli olan son hali verilmiş; 1990 yılında UNESCO Genel Direktörlüğü tarafından söz konusu son hali ile yeniden yayımlanmıştır ve halen geçerliliğini korumaktadır.

Hayvanları Koruma Günü Neden İlan Edildi?

Hayvanları Koruma Günü; hayvanların haklarını korumak, bu konuda bilinçlenme sağlamak, eziyet çeken hayvanları korumak ve kurtarmak, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan hayvanları koruma altına almak ve tüm bu konulara dikkat çekebilmek adına ilan edilmiştir.

Küresel çapta hayvan hakları konusunda ilgi uyandırarak farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Hayvanların da insanlar kadar değerli canlılar olduğu ve bu dünyada özgürce yaşama haklarının bulunduğu 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü vasıtası ile bir kez daha herkese hatırlatılmaktadır.

Hayvanları Koruma Günü Nasıl Kutlanır?

Hayvanları Koruma Günü, okullar başta olmak üzere kamuya açık bütün sosyal alanlarda kutlanabilir. Okullarda hayvan hakları ile ilgili konuşmalar, şiirler yapılarak hayvanların haklarına dikkat çekilebilir. Tiyatro gösterileri ile hayvanlara yapılan eziyetler gösterilebilir, hayvanlara daha fazla değer verilmesi gerektiği vurgulanabilir.

Sinema gösterimi, sinevizyon gösterimi, kamu spotu ve animasyonlar ile hayvan haklarına dikkat çekilebilir ve çekilmelidir. Hayvanları Koruma Günü kapsamında ilanlar bastırılabilir. Bu konuda halkın bilinçlenmesi için gereken çalışmalar yapılarak, hayvanlara eziyet edenlerin de resmi makamlara bildirilmesi gerektiğinin özellikle altı çizilmelidir.

Hayvanları Koruma Günü’nün hayvan severler tarafından kutlanıldığı bir “Kedi Köyü” de bulunmaktadır. Bazı illerde Hayvanları Koruma Günü kapsamında hayvanat bahçeleri ziyaretleri yapılmaktaysa da; pek çok hayvan severe göre hayvanat bahçeleri hayvan haklarına aykırı bir uygulamadır. Hayvan severler tarafından “hayvanların özgürlüğünü elinden almak” olarak görülen hayvanat bahçelerinin gezilmesi pek çok hayvan hakkı koruyucusu tarafından hoş görülmemektedir.

4 Ekim Hayvan Koruma Günü; hayvanların da insanlar gibi bu dünyada özgürce yaşama hakları olduğu temelinde kutlanılmalı ve herkesin bu hayvan hakları konusunda bilinçlendirilmesine çalışılmalıdır.

İlgili İçerikler:

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ – KOMPOZİSYON HAYVANLAR İLE İLGİLİ SÖZLER, ATASÖZLERİ, DEYİMLER, SLOGANLAR VE HADİSLER HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ VE HAYVANLARLA İLGİLİ ŞİİRLER

*** Hayvanları koruma gününün önemi, hayvanları koruma günü ne zaman, hayvan hakları evrensel beyannamesi gibi soruları cevaplayan Hayvanları Koruma Günü ile ilgili araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
angry
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

2 Yorum

Yorum Yap