Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kitapların Dünyasında Yaşamak – Kompozisyon

Kitapların dünyasında yaşamak konulu bilgilendirici metin. Kitap okumanın faydalarına değinen kompozisyon örneği.

Kitapların Dünyasında Yaşamak

Kitapların Dünyasında Yaşamak

Kitaplar, klasik tabirle insanların en yakın arkadaşlarıdır. Pek çok insan bu cümleyi düşünmeden kursa da; aslında gerçekten öyledir. Hangi arkadaş 7 gün 24 saat yanımızda olabilir ki? Ama kitaplar olur. Hangi arkadaş her canımız sıkıldığında yanı başımızda hazır durumdadır? Kitaplar haricinde… Kitapların dünyasında yaşamak, insanın hiçbir zaman yalnız kalmamasını ve her daim yeni dostlar edinmesini sağlar.

Her yeni kitap, yeni bir arkadaştır. Farklı her bir kitaptan alınacak dersler, öğrenilecek şeyler vardır. Kitaplar, insanlar için iyi birer arkadaş olmalarının yanında; bilgi deposudur ve insanların hayal gücünü geliştirir. Kitaplardan elde edilebilecek bilgileri başka hiçbir yerde bulmak mümkün değildir. Ayrıca her birisi yeni bir dünyaya açılan kapı konumunda olan kitaplar sayesinde insanın hayal dünyası ve düşünce ufku genişler. Zihni gelişir, hayata farklı pencerelerden de bakabilmeyi öğrenir.

Kitapların dünyasında yaşamak, insana empati yapmayı öğretir. Okuduğu kitaptaki kahramanların yerine kendisini koyan insanın bu sayede empati yeteneği gelişir. Belki de hayatı boyunca hiç olamayacağı yerlere hayal dünyasında gitmeyi sağlar kitaplar. Oraları hayal dünyasında da olsa gezmeye ve düşünmeye yardımcı olur.

Kitap okumanın faydaları bilimsel araştırmalara da konu olmuştur. ABD’nin Emory Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada kitap okumanın beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği ve beynin kas yapısını desteklediğini ortaya koymuştur. 2009 yılında Sussex Üniversitesi’nde yapılan araştırmada ise, kitap okumanın insanın stresini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Kitap okumayan deneklerin, kitap okuyan deneklere göre çok daha stresli oldukları belirlenmiştir.

Kitap okuyan insanların daha az depresyona girdikleri ve depresyona girdiklerinde bu durumu daha kolay atlattıkları da tespit edilmiştir. Ayrıca insanoğlunun hafızasını kuvvetlendiren en önemli aktivitelerden birisinin kitap okumak olduğu bilimsel araştırmalar tarafından ispatlanmıştır. Kitap okumak; insanı daha iyi bir dinleyici yaparken, aynı zamanda kendisini çok daha iyi ifade etmesini de sağlamaktadır. İletişim becerileri güçlenen insanın, doğal olarak insan ilişkilerinde de belirgin düzeyde gelişme görülmektedir.

*** Kitapların dünyasında yaşamak konulu bilgilendirici metin örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
95
clap
33
angry
13
unlike
7
love
6
confused
5
sad
4
happy

36 Yorum

Yorum Yap