Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Günlük Hayatımızda Teknolojinin Yeri – Bilgilendirici Metin

Günlük hayatımızda teknolojinin yeri konulu soru-cevap içeren bilgilendirici metin örneği.

Günlük Hayatımızda Teknolojinin Yeri - Bilgilendirici Metin

Günlük Hayatımızda Teknolojinin Yeri – Bilgilendirici Metin

Teknolojideki gelişmelere yetişmek son yıllarda neredeyse imkansız hale geldi. Hızla ilerleyen teknoloji ve teknolojik aletler hayatımızın hemen her alanına girdi. İnsanlar birkaç yıl öncesine kadar adını dahi bilmedikleri teknolojik aletler olmadan yaşayamaz hale geldiler.

1- Günlük hayatımızda kullanılan teknolojik araçlar nelerdir?

Sabah uyanmamızdan, akşam yatana kadar pek çok teknolojik alet kullanıyoruz. Alarm kurarak uyandığımız masa saati en basit teknolojik aletlerden. Gün içerisinde kullandığımız; cep telefonu, elektrik, asansör, zil, televizyon, internet, otomobil/otobüs, metro/tramvay ve daha onlarca alet/araç-gereç teknolojik gelişmelerin ürünüdür.

2- Bu araçlar hayatımızı nasıl etkiliyor?

Günümüzde kullandığımız teknolojik araçlar hayatımızı son derece kolaylaştırmaktadır. Telefon ile iletişimimizi sağlamakta, otomobil ile ulaşımımızı kolaylaştırmaktayız. Bu sayede zamandan da tasarruf etmekteyiz.

3- Teknolojik araçlar olmasaydı hayatımız nasıl olurdu?

Teknolojik araçların olmadığı bir dünyayı hayal etmek için tarih kitaplarını biraz karıştırmak yeterlidir. Atalarımızın at sırtında kilometrelerce yolu nasıl gittiğini düşünebiliriz mesela. Haberleşme için güvercinlerin kullanıldığı dönemleri de hayal edebiliriz. Teknolojik araçlar olmasaydı hayatımız çok daha zor olurdu.

4- Günlük hayatımızı kolaylaştıracak ne tür teknolojik gelişmelere ihtiyacımız var?

Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok ürün zaman içerisinde gelişerek bu noktaya gelmiştir. Şu anda kullandığımız teknolojik araçlar daha da geliştirilerek daha rahat bir hayata kavuşabiliriz. Örneğin, uçan arabalar fikri trafik sorununa çözüm olabilir.

5- Teknolojik araçları kullanmayı reddeden insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Etrafımızda tanıdığımız bazı kimselerin cep telefonu kullanmayı reddettiğini görüyoruz. Bu durum hem kendileri için hem de hayatlarındaki insanlar için zor bir durumdur. Herkes sevdiklerinden teknoloji yardımıyla anında haber almak ister. Ayrıca bir binanın yüksek katında oturan kişinin teknolojiyi reddetmesi ve asansör kullanmaması kendisi için zor olacaktır.

6- Gelecekte dünyanın nasıl şekilleneceğini düşünüyorsunuz?

Dünyamız nasıl ki 10-20 yıl öncesine göre çok farklı bir yer ise, bundan 10-20 yıl sonra da çok daha farklı bir yer olacaktır. Örneğin, 20 yıl önce hayatımızda olmayan cep telefonları şu anda hayatımızın vazgeçilmezi konumunda. Gelecekte yaşanacak teknolojik gelişmelerin ve bu gelişmelerle ortaya çıkacak aletlerin de, insanlar tarafından kısa zamanda sevilerek kullanılacağını buradan hareketle tahmin edebiliriz.

İnsanoğlu tarih boyunca geldiği noktadan asla geri gitmeyi kabul etmemiştir. Yazının bulunmasıyla insanlar şekillerle haberleşmeye geri dönmüş müdür? Hayır. Tekerlek bulunduğu halde insanlar yük taşırken farklı bir yönteme gitmiş midir? Hayır.

Elektrik ve ampul bulunduğu halde gaz yağı ya da mum ile ışık elde edilmeye çalışılmamış, telefon bulunduğu halde dumanla haberleşme yoluna gidilmemiştir. Bu örnekleri yüzlerce çoğaltabiliriz.

İnsanoğlu, hayatını kolaylaştıran bütün teknolojik gelişmeleri ve bütün teknolojik aletleri severek kullanmıştır. Gelecekte de hayatımızı kolaylaştıracak teknolojik cihazların kullanılmasına kesin gözüyle bakabiliriz. Tarih boyunca teknolojik gelişmeleri düşündüğümüzde, teknolojinin insanlığın yönünü belirlediğini söylemekte yanlış olmaz.

İlgili İçerikler:

TEKNOLOJİNİN YARARLARI NELERDİR? TEKNOLOJİNİN DOĞAYA VE İNSAN HAYATINA ETKİLERİ NELERDİR? BİLİM VE TEKNOLOJİNİN GÜNLÜK HAYATIMIZDAKİ YERİ – DENEME

*** Günlük hayatımızda teknolojinin yeri konulu soru-cevap içeren bilgilendirici metin örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
clap
9
unlike
7
angry
5
love
2
confused
1
happy
1
sad

5 Yorum

Yorum Yap