Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türk Çocuğu ve Ataları – Kompozisyon

”Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Türk Çocuğu ve Ataları - Kompozisyon

Türk Çocuğu ve Ataları – Kompozisyon

Ülkemiz çok şanlı bir geçmişe sahiptir. Tarihin sayfaları, Türklerin başarılarıyla ve zaferleriyle doludur. Dünyanın en büyük devletlerini kuran atalarımız, bizlere örnek olacak nice başarılara imza atmışlardır.

Asırlar boyunca Orta Asya’da varlık mücadelesi vermiş olan atalarımız, Anadolu’ya geldiklerinde de barış ve huzur ortamı sağlamışlardır. Pek çok kez parçalanan Türk Devletleri, her defasında bir öncekinden daha güçlü ve daha büyük bir devlet kurmuşlardır.

Parçalanmış Anadolu coğrafyasından Osmanlı İmparatorluğu gibi bir cihan devleti kuran atalarımızın; yüzyıllar boyunca pek çok kavim tarafından kuşatılmasına rağmen alınamayan İstanbul’u fethetmesi, tarihe yön veren bir gelişmedir.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle Orta Çağ kapanmış, Yeni Çağ başlamıştır. 600 yılı aşkın süre hükmettiği topraklara adalet ve huzur getiren Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’nda yıkılmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Atalarımızın yokluklar arasında Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması da bir başka “büyük iş” konumundadır. Atalarımız zorlu şartlar ve imkansızlıklar arasında nice zaferler kazanmıştır. Fatih’in gemileri karadan yürüterek İstanbul’u fethettiğini öğrenen bir Türk gencinin başaramayacağı bir iş yoktur. Atatürk’ün ”Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” sözü de bunu kanıtlayan bir sözdür. Atatürk, büyük işler yapmamızı sağlayacak etkenlerden birinin de atalarımızı tanımak, onların tecrübelerinden yararlanmak olduğunu, bu sözüyle dile getirmiştir.

Tarihimizde nice büyük devlet ve ilim adamları vardır. Tarihimizi öğrenmek, yalnızca onunla övünç duymak adına olmamalıdır. Atalarımızın başarılarını, çok çalışma sayesinde elde ettiği unutulmamalıdır. Biz de onların başarılarını örnek almalı, tecrübeleri anlamalı ve uygulamalıyız. Böylece çok büyük işler başarabiliriz.

*** ”Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
2
love
2
confused
1
unlike
0
happy
0
sad
0
angry

4 Yorum

Yorum Yap