Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Paça Islanmadan Balık Tutulmaz – Kompozisyon

“Paça ıslanmadan balık tutulmaz” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Paça Islanmadan Balık Tutulmaz - Kompozisyon

Paça Islanmadan Balık Tutulmaz – Kompozisyon

Hayatta her şeyin bir karşılığı, her zorluğun da bir ödülü vardır. İnsanoğlu dünyaya geldiğinden beri; yemek – içmek, barınmak ve korunmak için hep çaba harcamıştır. İnsana hayatta hiçbir güzellik altın tabak içerisinde sunulmaz.

Atalarımız yüzyıllar boyunca yaşadıkları olayları anlatagelmişlerdir. Atalarımızın anlattıkları olaylar, zamanla atasözü olarak kalıplaşmıştır. Paça ıslanmadan balık tutulmaz sözünde olduğu gibi; emek verilmeden ve çeşitli zorluklara katlanılmadan hiçbir güzelliğin elde edilemeyeceğini anlatan pek çok özdeyişimiz vardır.

Emeksiz yemek olmaz da benzer anlamda başka bir atasözümüzdür. İnsan, hayatta bir başarıya, nimete yahut güzelliğe ulaşmak istiyorsa mutlaka çeşitli sıkıntılara katlanması gerekir. Nasıl anne ve babalarımız hayatımızı devam ettirebilmemiz için işe gitmek zorundaysa, bizler de ilerde iyi birer meslek sahibi olabilmek için derslerimize çok çalışmak zorundayız.

Bazı zorluklar yaşandığı anda insanı sıksa da, emeğimizin karşılığını aldığımız da bu sıkıntılar mutluluğa dönüşecektir. Emek vermeden, çalışmadan, çabalamadan bir şey elde edilememektedir. Bu yüzden bazı sıkıntılar, gelecek güzelliklerin müjdecisi olarak kabul edilmelidir. Hayata bu açıdan bakmak hem zorlukları daha rahat aşmamızı sağlar, hem de güzel günlerin mutluluğunu artırır.

Hayattan ve uğraştığı işten olumlu bir karşılık bekleyen herkes, çeşitli sıkıntılara göğüs germek ve çalışmak durumundadır. Çalışan herkes bir gün emeğinin karşılığını mutlaka alır.

*** “Paça ıslanmadan balık tutulmaz” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği. hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
love
12
clap
9
unlike
4
angry
1
happy
1
confused
1
sad

13 Yorum

Yorum Yap