Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atatürk’ün Milli Eğitim ile İlgili Görüşleri – Deneme

Atatürk’ün milli eğitim ile ilgili görüşlerini yansıtan, milli eğitime verdiği önemi anlatan deneme örneği.

Atatürk'ün Milli Eğitim ile İlgili Görüşleri - Deneme

Atatürk’ün Milli Eğitim ile İlgili Görüşleri – Deneme

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hemen her konuda birbirinden kıymetli fikirleri vardır. Ulu Önder Atatürk bu fikirlerini her zaman dile getirmiş ve Türk Milleti’nin gitmesi gerektiği yolu işaret etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli eğitim konusunda da çok önemli fikirleri ve sözleri bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’e göre eğitim, milletlerin can damarlarından biri konumundadır. Atatürk’e göre eğitim, milli olmak zorundadır. Çünkü milletlerin geleceğini ancak milli eğitimin kaliteli olması ayakta tutacaktır. Milli Eğitim sistemini kuran ülkeler geleceğe güvenle bakacaktır. Bu ülkelerin uygarlık seviyeleri giderek yükselecektir. Atatürk’ün de görüşleri bu yöndedir.

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu zamanlarında dahi milli eğitime çok önem göstermiştir. Atatürk’ün 16 Temmuz 1921 günü Ankara’da topladığı Maarif Kongresi (Eğitim ve Öğretim Kongresi) bunun ispatıdır. Bu kongrede önemli kararlar alınmış ve geleceğe yönelik yol haritası belirlenmiştir. Kongrede alınan beş maddelik kararlardan ilki eğitimin milli olmasıdır. İlk maddede eğitimin milli olmasından bahsedilmesi, Atatürk’ün bu konuya verdiği değeri ispatlamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu dönemde halkın okuma yazma oranının yüzde onlarda bulunmasını kabul etmediğini açıklayan Atatürk bu konuda adeta seferberlik ilan etmiştir. Halkın okuma yazma oranını artırabilmesi için Arap Alfabesi yerine Latin Alfabesine geçilme kararı alınmıştır. Atatürk’ün uygulamaya koyduğu harf inkılabı sonrasında okuma yazma oranı kısa süre içerisinde yüzde on seviyesinden yüzde yirmi beş düzeyine çıkmıştır. Bu da Atatürk’ün milli eğitime verdiği önemi  ve Atatürk’ün yaptığı yeniliklerin topluma etkisini gözler önüne sermektedir.

*** Atatürk’ün milli eğitim ile ilgili görüşlerini yansıtan, milli eğitime verdiği önemi anlatan deneme örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Yorum Yap