Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türk Kültüründe Misafirin Önemi – Konuşma

Türk kültüründe misafirin önemi ve misafirliğin sosyal hayattaki yeri konulu konuşma örneği.

Türk Kültüründe Misafirin Önemi - Konuşma

Türk Kültüründe Misafirin Önemi – Konuşma

Sevgili arkadaşlar.

Bir yere veya birinin evine kısa bir süre kalmak için gelen kimseye misafir dendiğini hepimiz biliyoruz. “Misafir misafiri istemez, ev sahibi hiçbirini istemez.” diye bir atasözümüz vardır fakat Türk kültürü için bu söz tamamen yanlıştır. Türk insanı misafir olmayı ve misafir ağırlamayı çok sever. Hatta Türk insanının misafirperverliği, diğer kültürlerde de oldukça ünlüdür.

Türk kültüründe misafirperverlik, erdem dolu bir davranış ve ibadet olarak kabul edilir. Misafire seven, ona değer veren, fedakarlık yapıp ikramlarda bulunan kişi kültürümüzde şerefli bir davranış olarak kabul görür. Her millette olmayan insancıl ve sevecen bir yaklaşım ile hareket eden Türk Halkı eve gelen misafire kim olursa olsun kendi ailesinden biri gibi davranır en iyi ve en güzel ne varsa misafirine sunar.

Misafire verilen bu değer aslında Türk milletinin insanlara, birlik ve beraberliğe, sıkı bir toplumsal bağa ne kadar önem verdiğini gösterir. Misafire gösterilen önem aynı zamanda toplumsal iletişime verilen önemin de bir göstergesidir.

Misafirliğin sosyal hayatımızdaki yeri de büyüktür. Arkadaşlar, komşular, akrabalar sık sık birbirlerini ziyaret etmek, hal hatır sormak, sohbet etmek, iyi vakit geçirmek için birbirlerine misafir olurlar. Böylece birbirlerinden haberdar olurlar; var olan sıkıntılar çözülür, sevinçler paylaşılır, hoşça vakit geçirilerek mutluluk duygusu yaşanır.

Toplumsal iletişim ve huzur için en sağlıklı yollardan biri olan misafirliğe verilen önemi, evlerimizde “misafir terliği” olarak ayrılan eşyadan bile anlamak mümkündür.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

İlgili İçerikler:

Kültürümüzde Misafirperverliğin Önemi

*** Türk Kültüründe Misafirin Önemi konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
543
clap
154
angry
90
unlike
80
love
44
happy
41
confused
38
sad

202 Yorum

Yorum Yap