Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kan Vererek Hayat Kurtarmanın Önemi – Konuşma

Kan vermenin önemi. Niçin kan vermeliyiz? Kan vererek hayat kurtarmanın önemini vurgulayan bir konuşma örneği.

Kan Vererek Hayat Kurtarmanın Önemi - Konuşma

Kan Vererek Hayat Kurtarmanın Önemi – Konuşma

Sevgili arkadaşlar.

Kan vermek, vücudumuzda dolaşan, bize zarar veremeyecek miktardaki kanı, hastalık, ameliyat gibi durumlarda ihtiyacı olana verilmek üzere bağışlanması durumudur. 18-65 yaş arasındaki 50 kg üzerindeki sağlığı yerinde olan herkes kan verebilir. Kadınlar 4 ayda bir, erkekler 3 ayda bir bu işlemi tekrarlayabilirler.

Bilim dünyası bazı hastalıklar için tedaviler, ilaçlar, aşılar geliştirse de henüz insan kanı oluşturamıyorlar. Bu yönüyle kan alternatifi olmayan tek sıvıdır ve hayati önemi vardır.

Kan vermek, bir insanın hayatını kurtarmak ile eş değerli olarak görülmelidir. Bağışladığımız her yarım litre kan ile bir insana hayat verebiliriz. Yarım saatimizi harcayarak vereceğimiz kan sadece kişinin hayat kurtarmaz, o kişinin hayatının kurtulmasını her şeyden çok isteyen anne babasına, eşine, çocuklarına kısaca onu seven herkese tarifsiz bir mutluluk yaşatır.

Kan vererek yaşamalarına vesile olduğumuz kişiler bir gün gelir bizim hayatımızı ya da sevdiklerimizin hayatını da kurtarabilir. Elbette yaptığımız iyiliklerin karşılığını beklemek doğru değildir fakat bu ihtimal bile bize kan vererek hayat kurtarmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Kan vermek sadece alan kişiye değil veren kişiye de sayısız faydalar sağlar. Kan verdikçe kan hücreleri yenilenir. Kemik iliği yağlanması önlenir. Kalp krizi riski yüzde %90 azalır. Kandaki yağlanma oranı düşer. Kolesterol ve şeker düzeyleriniz dengede kalır. Her kan verdiğinizde tarama testi yapıldığı için, HIV, Hepatit B, Hepatit C ve frengi taramasından da geçmiş olursunuz. Böylece eğer varsa bir rahatsızlığımız erken teşhis ile bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabiliriz.

Şu an kan vermek için yaşımız tutmuyor. Fakat çevremizde yaşı tutan insanların kan bağışında bulunmaları için onları bilinçlendirmek de en az kan vermek kadar değerli bir eylemdir. On sekiz yaşımıza gelene kadar en azından bunu yapalım, kan vermenin faydalarını herkese anlatalım.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

*** Kan vererek hayat kurtarmanın önemini vurgulayan bir konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
85
clap
23
angry
14
unlike
12
love
6
confused
4
happy
4
sad

56 Yorum

Yorum Yap