Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Başkalarının Acısını Duyabildiğin Kadar İnsansın – Kompozisyon

“Başkalarının acısını duyabildiğin kadar insansın” sözünü açıklayan, empati kurmanın insani duygular arasındaki yerini anlatan kompozisyon örneği.

Başkalarının Acısını Duyabildiğin Kadar İnsansın - Kompozisyon

Başkalarının Acısını Duyabildiğin Kadar İnsansın – Kompozisyon

İnsan diğer canlıların aksine duygu ve düşünceleri ile hayatını sürdüren bir varlıktır. İnsanın gerçek manada insan olabilmesi için etrafına duyarsız olmaması gerekir. Çünkü ancak başkalarının acısını duyabildiğin kadar insansın.

Dünyada yaşayan pek çok canlı olmasına rağmen insan, üstün özellikleri ile diğer canlılardan ayrılır. İnsanı diğer varlıklardan üstün kılan özelliklerinin başında düşünme ve hissetme kabiliyeti gelir. Düşünce ile hayatı sorgulayan insan, hisleri ve duygularıyla da toplumda yer edinir.

Yaratılışından itibaren hızla çoğalan insanoğlu, zamanla toplumlar oluşturmuştur. Bir arada yaşayan insanların diğer insanlara karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukların farkına varılabilmesi için kişi, kendisini karşısındakinin yerine koymalıdır. Bunun tek kelime ile tabiri empati kavramıdır. Empati yapan, diğer insanları anlamaya çalışan kişilerin duyarlılıkları artar.

Aynı toplumda birlikte yaşadığı insanların yerine kendisini koyan insan, yaşanan acıların daha net farkına varır. Etrafındaki insanların sıkıntılarını anlayan insan da hem kendi sıkıntısının küçüklüğünü anlar, hem de diğer insanlara faydalı olabilmek için daha çok gayret gösterir. Bu duruma bir örnek gösterecek olursak; maddi sıkıntı çeken insan derdinin çok büyük olduğunu düşünür. Oysa sağlık sorunu yaşayan insanlar için maddi sıkıntılar sorun bile sayılmayacaktır. Bu durumda empati yapmak hem sağlık sorunu yaşayan insanların acılarını anlamayı sağlayacak, aynı zamanda kişinin kendi sorunun büyük olmadığını anlamasıyla moral kazandıracaktır.

Hayatın daha yaşanılabilir olması insanların birbirini anlamasıyla mümkün olacaktır. Başkalarının acısını duyabildiğin kadar insansın sözünü anlayıp uyguladığımızda daha huzurlu bir toplum olacağız.

*** “Başkalarının acısını duyabildiğin kadar insansın” sözünü açıklayan, empati kurmanın insani duygular arasındaki yerini anlatan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
clap
2
angry
1
happy
1
confused
1
unlike
0
love
0
sad

1 Yorum

Yorum Yap