Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yarası Olan Gocunur – Kompozisyon

“Yarası olan gocunur” atasözünü açıklayan, gereksiz alınganlığı konu eden, gocunmak sözcüğünün tanımını içeren kompozisyon örneği.

Yarası Olan Gocunur - Kompozisyon

Yarası Olan Gocunur – Kompozisyon

İnsanoğlunun dünya üzerinde varoluş süreci binlerce yıl öncesine dayanmakta. Bizim yaşadığımız döneme kadar insanlar milyarlarca farklı olay yaşamış ve bu olayların ardından çeşitli sözler söyleyerek deneyimlerini dile getirmişlerdir. “ Yarası olan gocunur ” sözü de bu şekilde ortaya çıkan atasözlerimizden biridir.

Halk dili genellikle yöreden yöreye değişmekle birlikte, “ gocunmak ” sözcüğü Türkiye’nin hemen her bölgesinde kullanılmaktadır. Gocunmak, kelime anlamı olarak; herhangi bir şeyden dolayı alınmak, üzülmek veya sıkıntı duymak anlamlarına gelmektedir. Yarası olan gocunur sözü mecaz bir ifadedir denilebilir. Mecaz ifade ile anlatılmak istenilen, bu sözle esasında vücudunda bir yara bulunan kişinin kastedilmediğidir. Bu sözde geçen yara kişinin kendinde eksik gördüğü bir özellik veya utanacağı, çekineceği bir işi tarif etmektedir.

Her insan kendisinde bazı hataların bulunabileceğini kabul etmek durumundadır. Çünkü hata insanlar içindir ve hatasız insan yoktur. Buna rağmen insanlar genellikle hatalarının ve yanlışlarının yüzüne vurulmasını istemez. Zaten insanları kıracak şekilde hatalarını söylemek de hoş bir davranış değildir. Genellikle kalabalık ortamlarda hatalı bir davranıştan bahsedilmesinin ardından kişi, ” yarası olan gocunur ” diyerek bu sözüyle herkesi kastederek konuşmadığını belirtir. Bu sözle, bahsedilen hatalı davranış şeklini, yahut kötü hareketi yalnızca o davranışı yapan kişinin alınması gerektiği ifade edilmiştir.

Kalabalık ortamlarda sarf edilen tüm sözleri kendine söylenmiş gibi algılamak doğru değildir. Bu söz bir anlamda gereksiz alınganlık yapılmaması gerektiğini de belirtir.

Sonuç olarak insan hatalı davranışları ile ilgili olan açık veya üstü kapalı uyarıları dikkate almalı, ancak gereksiz alınganlık da göstermemelidir. Çünkü yalnızca yarası olan gocunur.

*** “Yarası olan gocunur” atasözünü açıklayan, gereksiz alınganlığı konu eden, gocunmak sözcüğünün tanımını içeren kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
1
unlike
1
angry
0
happy
0
love
0
confused
0
sad

Yorum Yap