Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Adalet Kavramı ve Önemi – Kompozisyon

Adalet kavramı ve önemi konusunda yazılmış, adalet konusunu tema alan, adalet nedir, adalet niçin önemlidir gibi soruları cevaplayan kompozisyon örneği.

Adalet Kavramı ve Önemi - Kompozisyon

Adalet Kavramı ve Önemi – Kompozisyon

Hayattaki en önemli kavramlardan biri, hatta belki de en önemlisi adalettir. Adalet, haklı ile haksızın ayrılması, haklıya hakkının teslim edilmesi olarak tanımlanabilir. Farklı düşünürler tarafından adaletin tanımı değişik şekilde de yapılabilmektedir. Adalet, hak ve hukuk kavramları ile iç içe geçmiş haldedir. Hakkın verilmesi, adaletin sağlanmasıdır.

Adaletin hayattaki en önemli kavramlardan olduğu her dönemde kabul edilmiştir. Mahkeme duvarlarında da yer alan Hz. Ömer’in “ Adalet mülkün temelidir. ” sözü, adaletin öneminin yüzyıllarca yıl önce ifade edilmiş şeklidir. Hz. Ömer’in bu sözü, adalet kavramı ve önemi konusunu en iyi biçimde dile getirmektedir.

İnsanlar arasındaki ilişkiyi düzenlemede adalet, başvurulabilecek tek yoldur. Adalet sistemi iyi olan ve sağlıklı işleyen devletler toplumsal sıkıntılarını kolay aşarlar. Haksızlığa uğrayan kişinin başvurabileceği bir yer olması, devletlerin ayakta kalmasını sağlar. Ayrıca haksızlığa uğradığını düşünen insanlar, başvuracağı makamın hakka uygun şekilde karar vereceğine inanmalıdır. Bunu sağlayacak olan da devlettir. Mağdur kişinin hakkının verilmesi adalete uygun olandır.

Adalet kavramının eşitlik kavramı ile karıştırılmaması gerekir. Çünkü herkese eşit davranılması her zaman adalet değildir. Haklı olan kişi güçsüz dahi olsa hakkı verilmelidir. Haksız olan kişi güçlü bile olsa, cezası verilmelidir. Güçsüz kişinin hakkı, güçlü olanda kalmamalıdır. Bu durumun sağlanması, toplumların adalete olan inancını kuvvetlendirecektir. Adaletin işlediği toplumlar mutlu ve huzurlu olurken, adaletin işlemediği toplumlar mutsuz ve huzursuz olurlar. Sağlıklı bir toplumun oluşması için neler yapılmalıdır sorusunun cevabında adalet önemli bir yer tutar.

Adalet kavramı ve önemi konusunda adaletin hakim olduğu her ortam insanlar için yaşanabilir konumdadır. Adaletin olmadığı yerlerde herkes kendi hakkını savunmak zorunda kalır. Herkesin kendi adaletini sağlama çabasına girmesi ise karmaşaya neden olur. Bu nedenle adalet, ekmek ve su kadar gereklidir. Timurlenk’in söylediği gibi… ” Ülkeler kılıçla alınır, ancak adaletle korunur. ”

*** Adalet kavramı ve önemi konusunda yazılmış, adalet konusunu tema alan, adalet nedir, adalet niçin önemlidir gibi soruları cevaplayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
unlike
3
clap
1
happy
1
love
1
sad
1
angry
0
confused

Yorum Yap