Atatürk’ün Yaptığı Yeniliklerin Topluma Etkisi – Kompozisyon


Atatürk’ün Yaptığı Yeniliklerin Topluma Etkisi konulu bir kompozisyon örneğini içerikte bulabilirsiniz.


Atatürk’ün Yaptığı Yeniliklerin Topluma Etkisi - Kompozisyon

Atatürk’ün Yaptığı Yeniliklerin Topluma Etkisi – Kompozisyon


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, yaptığı yeniliklerle toplumun gelişmesini sağlamayı amaçlamıştır. Atatürk, bu yeniliklerle toplumun modern dünya ile aynı çizgiyi yakalamasını hedeflemiştir.

Atatürk, kadınlara seçme ve seçilme hakkı getirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, bu yenilikle kadınların erkeklerle eşit vatandaşlar olduğunu vurgulamıştır. Kadınlara getirilen seçme ve seçilme hakkı ile, bu hakkın tanındığı dünya ülkelerinin öncülerinden olunmuştur. Daha evvel erkeklerin yanında bir adım geride olan kadınlar bu hakla eşit vatandaş olduklarının farkına varmışlardır.

Toplumun okuma ve yazma oranının çok düşük olduğunu gören Atatürk, alfabeyi değiştirme kararı almıştır. Mustafa Kemal Atatürk, asırlardır kullanılan Arap alfabesini kaldırarak yerine Latin alfabesini getirmiştir. Arap alfabesine göre daha kolay yazılabilen ve daha kolay okunabilen Latin alfabesinin getirilmesi toplumun okuma yazma oranlarına olumlu yönde etki etmiştir.

Okuma yazma seferberliği başlatan Atatürk, kısa sürede toplumdaki okur-yazar oranını 2 kattan fazla oranda artırmayı başarmıştır. Harf devriminin yapıldığı 1927 yılından önce toplumda okur-yazar oranı yüzde 11 iken, Atatürk’ün vefat ettiği 1938 yılında bu oran yüzde 25’i aşmıştır.

Atatürk, yaptığı yeniliklerle pek çok açıdan toplumun gelişmesine ve ilerlemesine öncülük etmiştir. Bu yenilikler toplumumuzun hızla gelişimine katkıda bulunmuştur ve bulunmaya da devam etmektedir.


Atatürk’ün Yaptığı Yeniliklerin Topluma Etkisi konulu bir kompozisyon örneğini beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Kompozisyon Örnekleri İçin Tıklayın

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!