Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

El Elin Eşeğini Türkü Söyleyerek Arar – Kompozisyon

“El elin eşeğini türkü söyleyerek arar” atasözünü açıklayan, toplumsal dayanışmaya insanların önem göstermediğini vurgulayan kompozisyon örneği.

El Elin Eşeğini Türkü Söyleyerek Arar - Kompozisyon

El Elin Eşeğini Türkü Söyleyerek Arar – Kompozisyon

Atalarımızın yaşadıkları olaylar sonrasında söyledikleri çok önemli ve değerli laflar vardır. El elin eşeğini türkü söyleyerek arar da bu laflardan biridir. Bu sözde atalarımız, kişinin kendini yakından ilgilendirmeyen bir olayla ilgili pek de çaba sarf etmeyeceğini ifade etmişlerdir. Atalarımızın bu değerli sözünde aslında bir eleştiri bulunmaktadır. Başka kişilere yardım için yapılan eylemlerde, insanların yeterli önemi göstermediği eleştirilmektedir.

Her insan yaradılışından dolayı önce kendini düşünür ve savunur. Her insanın öncelikle kendi çıkarlarını gözetir. Bununla birlikte, sosyal sorumluluk ve toplumsal dayanışma insan olmanın bir gereğidir. Bu nedenle başı sıkışan insanlara yardımcı olmak herkesin insanlık görevidir. Bir insan diğer insanlardan herhangi bir konuda yardım istediğinde, o kişiye elden geldiğince yardımcı olunmalıdır.

Sıkıntıda olan, telaş içerisinde çare arayan kişin etrafından yardım istemesi kadar doğal bir durum yoktur. Ancak insanoğlu her daim doğru davranışta bulunmamaktadır. Hayatta olması gereken maalesef her zaman gerçekleşmemektedir. İnsanlar, başlarına gelen olaylardan ders çıkarmadıkları için, başkalarının yardıma ihtiyaç duyduğu durumlarda onlara yeterli yardımı yapmamaktadırlar. Bu durumu eleştiren atasözümüz, el elin eşeğini türkü söyleyerek arar, meselinin ana fikrini bizlere vermektedir.

Yüzyıllardır devam eden hatalı davranış şekli bu atasözümüzde güzel bir şekilde anlatılmış ve eleştirilmiştir. Bizlere düşen, bir insanın bizden yardım istediği konu sanki bizim başımıza gelmiş gibi o kişiye yardım etmektir. Bu, iyi insan olabilmenin şartlarındandır.

*** “El elin eşeğini türkü söyleyerek arar” atasözünü açıklayan, toplumsal dayanışmaya insanların önem göstermediğini vurgulayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
clap
6
love
6
unlike
3
angry
1
happy
1
confused
1
sad

6 Yorum

Yorum Yap