Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Tavuk ile Dostları – Dostluk Konulu Fabl

Dostluk konulu fabl, dostluk ve dayanışma temalı, birlik olmanın önemini anlatan bir fabl örneği.

Tavuk ile Dostları - Dostluk Konulu Fabl

Tavuk ile Dostları – Dostluk Konulu Fabl

Minik bir köyde yaşayan; güvercin, tilki, kedi, köpek, keçi, tavuk gibi pek çok hayvandan oluşan bir arkadaş gurubu varmış. Bu arkadaşlar birbirlerine çok bağlılarmış, her gün buluşurlar, güler oynarlarmış. Kimin ne derdi varsa diğerleri ona yardım eder, koşup onun yanında olurlarmış.

Yine arkadaşların buluşacağı bir gün keçi, tavuğun evine gelmiş. Onu alıp buluşma yerine birlikte gitmek için. Ortalıkta tavuk görünmüyormuş ama keçi, tavuğun sahibinin konuşmalarına şahit olmuş. Tavuğun sahibi “Bugün akşama ziyafet var, şu tavuğu keseceğim, akşam yemeğim olacak.” diyormuş. Keçi çok telaşlanmış. “Arkadaşımı bu adama yediremem, derhal bir çözüm bulmalıyım” diye düşünmüş. Hemen diğer arkadaşlarına haber vermek için koşmuş, buluşma yerine gitmiş. Buluşma yerine köpek, kedi ve güvercin gelmiş. Grubun diğer üyeleri henüz gelmemişler. Keçi arkadaşlarına:

— Acilen tavuğu kurtarmalıyız, yoksa sahibi bu akşam onu yiyecek, demiş.

Bunu duyunca köpek ve kedi derhal tavuğun evine gitmeye karar vermişler. Güvercini de tembihlemişler:

— Sen burada bekle, gelen arkadaşlara haber ver, tavuğun evine gelsinler.

Hemen tavuğun evine giden arkadaşları etrafı kolaçan etmişler. Gizlice tavuğun kümesine gidip, “Biz buradayız seni kurtaracağız, merak etme.” demişler. Bunu duyan tavuk çok sevinmiş ve “Çok korkuyordum ama siz geldiniz ya artık korkmuyorum.” demiş. Bu sürede tüm arkadaşlar toplanmış evin etrafına, gizlenmişler.

Sonunda adam elinde bıçak ile evinden çıkmış. Kümese doğru gitmiş ve kümesin kapısını açmış. Tam o sırada kümesin kenarında saklanmış olan kedi ve köpek adamın üzerine atlamışlar. Kedi adamın yüzünü cırmalamış, köpek adamı ışırmış. Tilki durur mu hiç? Adamın tepesine atladığı gibi onu yere düşürmüş. Güvercin gagası ile adamın ayaklarını didiklemiş. Bu sırada keçi, kümesten çıkan tavuğu aldığı gibi kaçırmış oradan. Tavuğun kaçırıldığını, tehlikenin bittiğini gören güvercin arkadaşlarına “Tamam arkadaşlar, adamı bırakabiliriz, keçi ile tavuk gittiler.” demiş. Bunun üzerine adama zarar vermeyi bırakıp hepsi bahçeden çıkmış ve buluşma yerine gitmişler.

Hayvanların gitmesinin ardından, neye uğradığını şaşırarak ayağa kalkan adam, kümese bakmış ki tavuk falan yok. Adam hayvanların onu kurtarmaya geldiğini ve tavuğunu götürdüklerini anlamış. Aralarındaki bu dayanışmaya hayran kalmış.

Buluşma yerinde bir araya gelen arkadaşlar, teker teker tavuğa sarılmışlar. Tavuk o kadar duygulanmış ki, ağlamaya başlamış. “Sizi çok seviyorum dostlarım.” demiş. “Eğer siz beni kurtarmasaydınız, ben çoktan ölmüştüm. Hepinize çok çok teşekkür ediyorum.” diyen tavuk, böyle arkadaşları olduğu için kendini çok şanslı hissetmiş. Bu olay arkadaşları daha da birleştirmiştir.

Dostlarımız, bizim seçtiğimiz kardeşlerimizdir. İyi zamanda ve zor durumda onlara elimizden gelen yardımı yapmamız gerekir.

*** Dostluk konulu fabl, dostluk ve dayanışma temalı, birlik olmanın önemini anlatan bir fabl örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
clap
12
unlike
6
angry
5
love
3
happy
3
confused
3
sad

65 Yorum

Yorum Yap