Zahmetsiz Rahmet Olmaz – Kompozisyon


Zahmetsiz Rahmet Olmaz atasözünü açıklayan bir kompozisyon örneğini içerikte bulabilirsiniz.


Zahmetsiz Rahmet Olmaz | Kompozisyon

Zahmetsiz Rahmet Olmaz | Kompozisyon


Hayatta her şeyin bir karşılığı vardır. İnsan, çalışmadan çabalamadan bir şeylerin sahibi olamaz. İnsanın kazanması için çalışması gerektiğini Allah Kuran’da da belirtmiştir. Bunu dikkate alan atalarımız da “zahmetsiz rahmet olmaz” diyerek çalışmayana Allah’ın yardım etmeyeceğini ifade etmişlerdir.

Sınava hiçbir zaman çalışmayan bir öğrenci, her gece yatarken Allah’a sınavlarından yüksek not almak için dua etse bunun bir faydası olur mu? Tabii ki olmaz. Çünkü Allah ancak çalışana yardım eder. Önce derslerine çalışan, daha sonra da dua eden bir öğrencinin ise başarılı olması kesindir.

Herhangi bir işten olumlu sonuç almak isteyen birisinin, mutlaka o işin zahmetine katlanması gerekmektedir. Babamız evden çıkıp her gün işe gitmese para kazanamaz. Çalışmak, zahmetli ve yorucu bir iştir. Karşılığında ise insanlar hayatlarını devam ettirmek için gereken parayı kazanırlar. Allah, her gün işe giden ve çalışan insanın emeğinin karşılığını verir.

Öğrenci örneğinde olduğu gibi; bir insan çalışmadığı halde dua ederek Allah’tan para istese Allah bu kişiye yardımcı olur mu? Tabii ki olmaz. Böyle bir şey olsa, çalışıp emek harcayan kimse kalmaz. Bu nedenle insan her iş için önce çalışmalı, sonra da Allah’tan yardım beklemelidir.


Zahmetsiz Rahmet Olmaz konulu kompozisyon örneğini beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Kompozisyon Yazıları İçin Tıklayın

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!