Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer – Kompozisyon

“Yazın başı pişenin kışın aşı pişer” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer - Kompozisyon

Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer – Kompozisyon

Çalışmak kolay bir eylem değildir. Çalışmanın zorluğu, yüzyıllar boyunca insanlar arasında söylenegelmiştir ve kalıplaşmış tanımlamalara dönüşmüştür. Bununla birlikte çalışmak, insanoğlu için mecburidir. İnsanın tembellik etmek gibi bir lüksü yoktur.

Atasözümüzde de belirtildiği gibi; zorluklara katlanarak çalışan insan, sonrasında bunun rahatlığını ve faydasını görür. Tembellik eden ve zamanında çalışmayan insan ise sonrasında bunun sıkıntısını yaşar.

Genellikle tarım ile geçimin sağlandığı köylerde, yazın sıcak günlerinde her zorluğa katlanarak çalışan insan kışın rahatça geçimini sağlayabilmektedir. Yazı çalışmadan geçiren insan ise kışın maddi zorluğa ve geçim sıkıntısına düşmektedir. Ağustos böceği ile karıncanın hikayesi de buna iyi bir örnektir.

Çalışmanın önemini sadece bu örneklerde değil, kendi hayatımızda da görebiliriz. Derslerine zamanında çalışan öğrenciler sınavlarından yüksek not alır ve karnelerinde gördükleri notlar karşısında mutlu olurlar. Derslerine zamanında, yani sınavlardan önce çalışmayan öğrenciler ise sınavlarda kötü not alırlar. Sınavlarda alınan kötü notlar da karne alındığında mutsuz olunmasına neden olur.

Yıl sonunda karne aldıktan sonra ders çalışmak için çok geç olacağı için, hazır yarı yıl tatilinde iken derslerimize çalışmamız gerektiğini düşünüp anlamamız yararımıza olacaktır. Bu sayede ikinci dönem derslerimize daha iyi çalışıp, sınavlardan yüksek not alabilir ve yıl sonu karnelerimizde daha yüksek notlar görebiliriz.

*** “Yazın başı pişenin kışın aşı pişer” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
clap
7
love
7
unlike
4
angry
3
happy
3
sad
2
confused

22 Yorum

Yorum Yap