Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz atasözünü açıklayan bir kompozisyon örneğini içerikte bulabilirsiniz.


Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz | Kompozisyon

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz – Kompozisyon


Çalışmak, insan hayatının olmazsa olmazıdır. İnsan, hayatını devam ettirebilmek için çalışmak zorundadır. Çalışmayan insan, hayatını devam ettirebilmek için gereken parayı da kazanamaz. “Tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz” atasözü de bu durumu açıklamaktadır.

Tarlasına bakmayan, gerekli önemi ve ilgiyi göstermeyen ve herhangi bir ekim yapmayan insan, tarlaların harman zamanında biçecek bir şey bulamaz. Bir diğer “ne ekersen onu biçersin” atasözümüz de bu durumu anlatmaktadır. Tarlasını sürmeyen, ürün ekmeyen, yahut ekse bile o ürüne bakım göstermeyen insanın harman zamanın da hasat elde etmesi mümkün değildir.

Bu durum bütün hayatımızda geçerlidir. Şöyle ki; sınava çalışmayan öğrenci, sınav sonuçları açıklanırken iyi bir not bekleyemez. Çünkü zaten derslerine çalışmamıştır. Bu öğrenci doğal olarak iyi bir karne de elde edemez. Bundan önemlisi asıl öğrenmesi gereken hiçbir şeyi öğrenemez.

İşine düzenli olarak gitmeyen bir çalışan, ay sonunda maaş alamaz. Maaş almak için iş saatinde orada olmak ve gerekli çalışmayı göstermek zorundadır. Bunu yapmayan insanın işverenden maaş beklemesi anlamsızdır.

Hayatta her şey bir emek karşılığıdır. Emek vermeyen insan, karşılığında nimet göremez. Bir başarı, olumlu bir sonuç, yahut bir getiri elde etmek isteyen insanın yapması gereken şey çalışmaktır.


Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz atasözünü açıklayan bir kompozisyon örneğini beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Kompozisyon Örnekleri İçin Tıklayın