Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Yarınki Kazdan Bugünkü Yumurta Yeğdir – Kompozisyon

“Yarınki kazdan bugünkü yumurta yeğdir” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Yarınki Kazdan Bugünkü Yumurta Yeğdir - Kompozisyon

Yarınki Kazdan Bugünkü Yumurta Yeğdir – Kompozisyon

Hayat uzun bir yolculuktur. İnsan doğar, büyür, yaşar ve ölür. Hayatı boyunca insanın eline geçen pek çok imkan olur. Bu imkanların değeri, çoğu zaman insanoğlu tarafından bilinmez. İnsanoğlu hep elinde olmayanı ve eline geçmesini sadece umut edebildiği şeyleri bekler durur. Oysa insanın kendi elinde olan pek çok şey, başkalarının da olmasını umut ettiği şeylerdir.

Evimizde bulunan bir eşya, yahut bizi mutlu eden bir varlığa başkaları sahip olmayabilir. Bizim de sahip olmadığımız farklı eşyalar ya da nesneler bulunabilir. Sahip olamadıklarımıza üzülürsek, yahut onları düşünerek zamanımızı tüketirsek elimizdekilerin de kıymetini bilemeyiz. Elimizdeki varlıkların gitmesi durumunda bu kez kaybettiklerimize üzülmeye başlarız.

İnsan bazen de gelecekte kazanabilecekleri için elindeki varlıkları tehlikeye atar. Geleceği veya bizim olacağı kesin olmayan varlıklar için elimizdeki değerleri harcamak doğru bir davranış değildir.

Örneğin; çalışan ve bunun karşılığında bir miktar maaş alan bir kişi aldığı maaşla geçinebiliyor olsun. Ancak bu kişiye, iş yerinden ayrılması durumunda bir süre sonra aldığı maaşın iki katıyla yeni bir işe başlayabileceği söylensin. Bu söyleme göre işinden ayrılan kişi, kendisine vaat edilen işin gerçekleşmemesi durumunda; elindeki işi de, o işten elde ettiği kazancını da kaybetmiş olur.

Bugün sahip olduğumuz ve zaten bizim ihtiyacımızı gideren varlıklarımızı riske atarak daha büyük kazanç sahibi olmaya çalışmak, insanın hırsına yenik düşmesidir. Gelecekte elde edilmesi ihtimallere bağlı olan kazanç yerine insan, elindeki varlıkların kıymetini bilmelidir.

*** “Yarınki kazdan bugünkü yumurta yeğdir” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap